Mensa v roce 1997

To nejzajímavější z dění v Mense v roce 1997.

leden

Začaly platit nové členské průkazy, které členové Mensy obdrželi poštou spolu s prvním číslem časopisu Mensa v roce 1997.

Byl založen SIG Vandrování.

květen

V roce 1997 skončilo funkční období předsedy, rady a kontrolní komise. Do 10. května mohli mensané volit z kandidátů na předsedu Mensy (Jiří Bělohlávek, Jan Fikáček) a do Rady Mensy (sedmnáct dalších kandidátů), kteří byli představeni v dubnovém čísle časopisu Mensa. Finální volba proběhla 24. května 1997 s těmito výsledky: předseda: Jiří Bělohlávek, další členové: Aleš Okon, Václav Fořtík, Aleš Hodina, Petr Bulušek, Kateřina Havlíčková, Luděk Kovář, Aleš Boháč, Pavla Bradáčová, Radek Holík. Kontrolní komise: Marika Zdeňková, Pavel Kotáb, Jan Vučka. Jako hlavní úkol si rada vytyčila „výrazně zvýšit prestiž a atraktivitu Mensy“.

Byla založena Nadace Terminus a zvoleni členové její správní a dozorčí rady. Nadace si dala za cíl získávat a předávat IT školským zařízením (zdarma), zabývat se projekty v oblasti zdravé počítačové kultury a projekty a studiemi v oblasti vývoje a využití IT v blízké budoucnosti.

Ministerstvo školství přiznalo Mense roční dotaci ve výši 150 000 Kč.

září

Osmileté gymnázium Buďánka získalo k užívání celou budovu v Holečkově ulici v Praze 5. V té době mělo 116 studentů.

Stránky Mensy na internetu získaly novou adresu: http://www.mensa-cr.narexpha.cz.

Vznikl SIG Rodiče, děti – Jižní Město.

listopad

Ve snaze zatraktivnit časopis Mensa dostali čtenáři možnost vyjádřit se k jednotlivým rubrikám i tématům formou ankety o ceny. Zúčastnilo se jí osm procent členů Mensy.

prosinec

Na základě výsledků ankety mezi členy Mensy byl vytvořen profil „typického mensana“: věk 24,5 roku, obvod hlavy 57 cm, výška 175 cm, šedé oči, světle hnědé vlasy, pravák, brýle (průměrně 2,7 dioptrie), s přístupem k internetu (denně u počítače stráví 3,7 hodiny), mluví česky, anglicky a německy, mezi jeho nejoblíbenější aktivity patří spaní či všemožné povalování, četba a sport a neví, co je SIG.

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .