Mensa v roce 2002

To nejzajímavější z dění v Mense v roce 2002.

leden

V budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR proběhl Mensou ČR sponzorovaný seminář s tiskovou konferencí k návrhu zákona o změně ve financování studia na vysokých školách.

únor

SFK Terminus a Mensa ČR uspořádali již pošesté Pragocon – setkání příznivců vědecké fantastiky, fantasy, hororů, záhad všeho druhu, her karetních, deskových, počítačových a her na hrdiny. Součástí akce bylo i slavnostní vyhlášení výsledků literární soutěže O cenu barda Marigolda. Setkání se zúčastnilo přes tisíc příznivců tohoto žánru.

duben

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy, Futurologický klub spolu s SFK Terminus, Universum – vědecká sekce Neviditelného psa a občanské sdružení Mensa ČR uspořádaly Futurologický kongres – setkání zájemců o problematiku budoucího spolužití vědy a člověka.

květen

V Hrádku u Ústí nad Orlicí se konalo tradiční velké jarní setkání Mensy ČR. Zúčastnilo se ho 58 mensanů a rodinných příslušníků.

červen

Vznikla Evropská mensovní asociace fotbalu (EMFA). Hlavním cílem bylo zorganizovat evropské mensovní mistrovství.

červenec

Mensa získala oficiální adresu v budově gymnázia Buďánka.

Od 1. 7. 2002 začala platit nová pravidla pro testování Mensy, která vypracovali Václav Fořtík a Kateřina Havlíčková.

Mensané byli vyzváni k zasílání návrhů sloganu určeného k propagaci www stránek reklamních předmětů Mensy.

listopad

Vznikla nová podoba internetových stránek Mensy ČR.

Na ministerstvu školství se od 18. do 20. října 2002 konala vůbec první konference (s mezinárodní účastí) zaměřená na velmi nadané děti a mládež. MŠMT a Institut dětí a mládeže projevily zájem navázat bližší spolupráci s Mensou ČR. Nově připravovaný školský zákon sliboval nadaným dětem stejnou podporu, jakou mají děti s tělesným nebo duševním postižením. Informace o nadaných dětech a způsobu práce s nimi se také měly začít předávat budoucím učitelům při jejich přípravě na vysokých školách.

prosinec

Členové českého mensovního fotbalového týmu vybojovali 2. místo v mezinárodním turnaji EMFA.

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .