Mensa v roce 2004

To nejzajímavější z dění v Mense v roce 2004.

leden

Uskutečnilo se zasedání Rady Mensy, na němž mimo jiné bylo schváleno nové odměňování příspěvků pro časopis.

Do nového roku Mensa vstupovala s 2 396 členy, z toho v Dětské Mense bylo 489 dětí.

únor

Hlavní únorovou událostí byl Pragocon – setkání příznivců SF & F v Praze, zatímco v Brně to byla velká herna s turnajem a v Českých Budějovicích turnaj v Osadnících z Katanu.

V únorovém čísle časopisu Mensa byli čtenáři informováni o rozšíření nabídky dětských campů o pobytový týden pro celé rodiny.

březen

V paláci Akropolis se 13. března konal ples gymnázia Buďánka a Mensy ČR. Mensané, kteří se přihlásili včas, mohli na ples zdarma.

Ve dnech 27. a 28. března se v gymnáziu Buďánka konaly dny plné her, v noci se pak uskutečnil turnaj v Bang! v Billiard centru Anděl.

Proběhlo testování odolnosti proti stresu, kterého se mohli zúčastnit všichni, kteří o něj projevili zájem. Akci zorganizoval Jan Šlemenda.

duben

Začalo testování na gymnáziích po celé republice. V některých případech bylo spojeno i se zakládáním herních klubů a hraním her.

Časopis Mensa přinesl informace o aktivitě SIGHT (Service of International Guidance and Hospitality to Travellers) spolu se seznamem koordinátorů.

květen

Na jarní celostátní setkání bylo přihlášeno kolem 80 osob, ovšem očekával se příjezd i neohlášených. Uskutečnilo se ve dnech 6. až 9. května v Českém ráji v obci Pařezská Lhota.

Valná hromada se výjimečně nekonala v Praze, ale v Mařenicích u České Lípy, kde současně proběhl i EMFA Cup (fotbalové mistrovství Evropy mensovních týmů). V turnaji, kterého se zúčastnilo šest družstev z různých zemí, zvítězil domácí tým.

Miroslav Jindřišek zajistil pro členy Mensy zdarma vstup na akce, které pořádal v klubu Matrix v Praze 3. Od května 2004 byla tato výhoda rozšířena na většinu akcí tam konaných, stačilo se prokázat platnou členskou legitimací.

červen

V časopisu Mensy byl představen projekt Talnet, který si kladl za cíl komplexní způsob péče o talentované děti, od školy přes volný čas.

S ohledem na současné dění ve světě stojí za povšimnutí, že se v časopise také objevil článek Richarda Hainese (z angličtiny přeložil Jan Šlemenda) s titulkem Nulová tolerance imigraci!

V Brně se pravidelně jednou za měsíc scházela skupina Černá Luna, která se zabývala malováním mandal.

červenec

Mensa měla k 2. červenci 1 539 členů, z toho 563 členy Dětské Mensy.

V časopisu byla zveřejněna informace o možnosti využívat od září volné učebny gymnázia Buďánka pro akce SIGů i jednotlivců, a to i pro komerční účely.

Ze zveřejněného květnového zápisu z jednání Rady Mensy vyplynulo, že Václav Fořtík jednal s nakladatelstvím Triton a dohodl, že Mensa bude dostávat 1 Kč z každé vydané publikace. V každé publikaci bude logo Mensy a nějaká vtipná věta či heslo.

srpen

Ani v tomto roce nechyběli zástupci Mensy v organizačním týmu setkání příznivců sci-fi a fantasy Parcon 2004, konaného ve dnech 27. až 29. srpna v Brandýse nad Labem.

Na letním celostátním setkání byla jednou z týmových aktivit „detektivní bojovka“, v níž měly týmy zjistit, kdo uloupil meč Excalibur a proč. Výsledky pátrání by se daly označit za podivuhodné.

Pravidelně fungovaly místní skupiny v Praze, v Brně, v Ostravě, v Pardubicích, v Plzni, v Prostějově a v Ústí nad Labem.

září

První zářijový víkend byl ve znamení dnů plných her na gymnáziu Buďánka. Pro zájemce o zřízení herního klubu byly připraveny balíky her, stávající kluby měly možnost si nějaké hry doplnit.

V polovině září proběhla v prostorách kulturního domu Vltavská výstava Hry a hlavolamy.

Ve dnech 24. až 28. září se uskutečnilo podzimní celostátní setkání Mensy v Mladočově.

říjen

Mensané byli předsedou v úvodníku časopisu Mensa vyzváni k zapojení se do volební komise pro nadcházející volby. Mohli se také ucházet o funkci předsedy nebo člena Rady Mensy.

V časopise byla zveřejněna informace o placení členských příspěvků na rok 2005 a vyhlášeny podmínky literární soutěže O cenu barda Marigolda 2005.

Proběhl 4. ročník Olympiády duševních sportů, v jejímž průběhu bylo možné zahrát si nebo se naučit například go, Othello, Scrabble a další ze stovky druhů her.

listopad

Všichni, kteří měli nějaký zajímavý projekt, který by souvisel s Mensou, vzděláváním a inteligencí, ale chyběly jim k uskutečnění finanční prostředky, byli vyzváni, aby si poslali žádost o grant, neboť na programu Rady Mensy bylo mimo jiné jejich schvalování.

K 22. listopadu měla Mensa 1 750 členů, z toho 602 bylo z Dětské Mensy.

prosinec

Na gymnáziu Buďánka se 11. prosince konalo finále a mistrovství republiky v TransAmerice, byla očekávána účast několika desítek hráčů.

Spolu s prosincovým číslem časopisu Mensa dostávali členové i nové průkazky o členství v Mense.

Tomáš Kubeš byl Radou Mensy pověřen najít jazykově vybavené zájemce, kteří by se stali členy týmu pro kontakty se zahraničními organizacemi Mensy.

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .