Mensa v roce 2005

To nejzajímavější z dění v Mense v roce 2005.

leden

Testování IQ proběhlo poprvé i pro děti od 2,5 roku věku.

únor

SFK Terminus, působící na platformě Mensy ČR, uspořádal 9. ročník Pragoconu.

březen

Časopis Mensa začal být distribuován také v elektronické podobě.

Počet členů Mensy se přiblížil číslu 1 900 (1 200 dospělých, 700 dětí). „Vypadá to, že letos opravdu na konci roku budeme mít přes 3 000 členů,“ napsal v úvodníku březnového vydání časopisu Mensa předseda sdružení Václav Fořtík.

duben

Ples Mensy se konal 1. 4. na parníku na Vltavě. Na lístku na ples bylo napsáno, že zahájení je v 19.30 a loď odplouvá v 20.00. A skutečně se stalo, že loď v 20.07 odrazila od břehu. Zatímco návštěvníci z Buďánky byli na tuto skutečnost zřejmě dopředu připravováni, pro mnohé mensany bylo takové přesné dodržování harmonogramu skutečná a velmi nepříjemná novinka. A tak ti šťastnější a nalodění mohli vesele zamávat těm, kteří smutně stáli na mostě a sledovali odplouvající loď. A že jich nebylo málo. Na druhou stranu ti zase měli ples obohacen o speciální bojovou hru: sledujte několika tramvajemi loď až na Výtoň.

Konaly se volby do orgánů Mensy International, spojené s referendem o změně stanov.

květen

Ve Vranově nad Dyjí se uskutečnilo jarní celostátní setkání.

V národním kole fotosoutěže Mensy zvítězil Tomáš Kubeš.

Na valné hromadě proběhly volby do orgánů Mensy ČR. Předsedou zůstal Václav Fořtík. Na valnou hromadu zavítal i výkonný ředitel Mensy International Ed Vincent.

červenec

V časopise byli představeni „velvyslanci“ určení pro komunikaci se zahraničními organizacemi Mensy.

V maďarském Györu proběhlo 1. mistrovství světa ve fotbale mensovních týmů. Český tým se vrátil ověnčen stříbrnými medailemi.

srpen

V časopise Mensa byl představen hádankářský fenomén: sudoku.

říjen

V Konopáči u Heřmanova Městce se uskutečnilo podzimní celostátní setkání Mensy.

Na podzimním setkání se konala první schůzka zájmové skupiny DepreSIG, určené pro vzájemné sdílení a pomoc mensanů s psychickými problémy. Místem následujících pravidelných schůzek byla Praha.

V Brně proběhlo setkání mensovních párů, tedy dvojic, které se seznámily díky Mense. Zúčastnilo se dvaadvacet lidí, z toho šest dětí.

Pro rok 2006 byl schválen nový typ členského příspěvku: rodinné členství za roční členský poplatek ve výši 500 Kč. Základní členský příspěvek pro jednu osobu činil 350 Kč.

listopad

Již počtvrté se v režii SIG Dračí doupě uskutečnila celodenní originální hra Hrdinové 2005. Místem konání se stalo gymnázium Buďánka a pravidla se účastníci dozvěděli až na místě. Byli pozváni mensané i nečlenové, povinné vybavení zahrnovalo tužku, hrací kostku a velkou svačinu na celý den.

prosinec

Na gymnáziu Buďánka se konal festival moderních her Figurcon, zaměřený na dlouhotrvající a tzv. figurkové hry (Civilizace, Diplomacie, Politika, Warhammer, Dračí doupě, RPG a d.). Zároveň zde proběhla Liga deskových her.

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .