Jsou společnosti v ČR vůbec ochotny zaměstnávat mensany nebo mensanky?

Je škoda, že obrovské nasazení Aleny Oudové ve věci spolupráce s agenturou Manpower se nesetkalo s úspěchem (viz časopis Mensa 3/2012, červen). Podle mého názoru: pokud by se Mense podařilo spolupracovat s nějakou personální agenturou, tak by dle mých zkušeností bylo velmi vítané, aby se ta agentura zaměřila na vyhledávání potenciálních zaměstnavatelů, kteří jsou a priori ochotni lidi typu „mensané“ vůbec zaměstnat.
Personální agentury asi spíše dělají to, co chtějí potenciální zaměstnavatelé. Existují tedy opravdu společnosti, které třeba záměrně hledají kreativní a inteligentní zaměstnance i za cenu, že trochu „nejsou normální“? Já osobně jsem ještě nikdy na takovou společnost nenarazila, a to jsem byla v minulosti opakovaně nucena zaměstnání hledat. Pracovala jsem již v kulturní organizaci, v mezinárodní společnosti, ve vzdělávací organizaci i v menší soukromé firmě.

Po svých zkušenostech raději do CV členství v Mense neuvádím, protože pokud jsem to udělala, tak pak jsem měla pocit, že si mě potenciální zaměstnavatel prohlédl jako možná zajímavé zvířátko, něco jako „Marťanku“ (ženu z Marsu), ale přeci jen již v ten moment měl asi pochybnosti, co se mnou. Mno, raději ne, řekl si asi. Poněkud zpříma to vyjádřil jeden manažer slovy, že „ženskou, a ještě k tomu chytrou tady přeci jen nechceme.“ Takže raději do CV píšu tak polovinu znalostí a schopností, abych vůbec měla šanci. Přesto jsem často „překvalifikovaná“.

Možná, že i v tom důsledku se tedy setkávám s „normálními kolektivy“, kde se očekává zejména poddajnost, řešení zadaných úkolů s úsměvem a bez kontextu. Rozhodně ne nějaká kreativita, a pokud ano, tak v rámci úzkých mantinelů (hlavně nenarazit na zájmy sekretářky nebo kolegy-kariéristy, to je pak rychlý konec). Katastrofou také brzy končí jakýkoliv nadprůměrný úspěch. Zdá se mi, že pak se asi někdo začne cítit ohrožen a může to přímo vyvolat nutkání „šlápnout někomu na krk, aby si moc nevyskakoval“. Jinými slovy stále platí (za Rakouska, komunismu i mafiánského kapitalismu): hlavně nevyhlavovat z řady, jinak o hlavu přijdeš. A to i přesto, že četné společnosti se snaží prezentovat navenek právě jako otevřené a kreativní. Ovšem rozhodně se nesmí člověk ukázat jako v něčem schopnější svého nadřízeného. Nedej bože, aby si chtěl zvýšil kvalifikaci.

Do všeho asi vstupuje i důsledek přetrvávajících předsudků (třeba vůči schopnostem mužů či žen), trochu přetrvávající xenofobie (i vůči inteligentním lidem?) a osobních obav v dnešní poněkud predátorské době. Dle mého názoru nejvíce je však vidět úpadek morálky, nárůst sobectví a úpadek snahy po slušném mezilidském soužití. Ale je to asi složitější.

Bohužel neznám ani společnost, ani personální agenturu, která by se vyznačovala zájmem opravdu zaměstnávat mensany nebo mensanky s chutí kreativně pracovat, a to třeba i mimo oblast poněkud upřednostňovaných technických oborů. Paradoxně bohužel právě příliš jednostranně technicky orientovaní jedinci mívají nadprůměrné komunikační nedostatky. Společnost, kde třeba opravdu podporují zaměstnance v dalším rozvoji, jak často idealisticky zaznívá v personalistické literatuře? Taková společnost je dle mého názoru asi v dnešní době v ČR zázrakem, zejména mimo Prahu.

Znáte společnost, která je a priori ochotna zaměstnat lidi typu mensan nebo mensanka i za rizika jejich případného vyčnívání z „normálu“? Chcete pro další mensany a mensanky uvést vzácný „příklad dobré praxe“?
Autor: Jana Štefaniková, jana.stefanikova (at) mensa.cz

Související články:
Jak je to se zaměstnavatelností mensanů a mensanek?
Napsat nebo nenapsat - to je otázka
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .