Napsat nebo nenapsat - toť otázka

Považují personalisti a budoucí zaměstnavatelé členy Mensy za lidi, s kterými se dá normálně mluvit a kteří si ze sebe umí dělat legraci nebo je mají zaškatulkované jako "ty chytré, s kterými se nedá bavit a kteří budou dělat potíže"?
Milé mensanky a mensani, nejsem sice členem Mensy, ale vždy se těším na každé nové číslo časopisu, protože je plné zajímavých článků a postřehů.

V posledním vydání mne zaujal článek s názvem „Napsat, nebo nenapsat – to je otázka“. Autorka se zde pozastavuje nad diskusemi i chováním svých spolupracovníků. Ráda bych se do této diskuse zapojila se svou zkušeností s Mensou, především s reakcemi mého okolí na skutečnost, že jsem našla odvahu jít na akce Mensou pořádané.

Poprvé jsem se s mensany setkala prostřednictvím dcery na celostátním setkání Mensy v Čenkovicích. Myslím, že s výjimkou mé dcery dodnes nikdo neví, s jak velkou trémou jsem tam jela. Při pomyšlení, že se setkám s nejchytřejšími lidmi v republice, jsem ztrácela pevnou půdu pod nohama. A to i přesto, že kdybyste se zeptali kohokoliv z mých přátel nebo lidí v okolí, pak by spojení slov „nedostatek sebevědomí“ bylo to poslední, co by vám o mně řekli.

Tehdy jsem měla strach, jak se na mne, nemensana, budou všichni dívat. Bála jsem se, že mi bude někdo dávat najevo, že na takovou akci a mezi tyto lidi nepatřím. Musím přiznat, že když mi dcera říkala, že oni se mne bojí víc než já jich, nevěřila jsem jí.

Ještě po návratu domů z Čenkovic jsem byla ve velkém šoku z toho, jak milí, příjemní a přátelští všichni byli. A ráda přiznávám, že mne to velmi příjemně překvapilo. I když nejezdím na akce Mensy často, vždy se velmi těším. Lepší a pohodovější partu lidí bych hledala těžko.

Mé okolí však stále zaráží, že mám odvahu mezi mensany jet. Stále se mne ptají, jestli na těch akcích mluvím i s někým jiným než se svou dcerou. Stále se diví, jak si mohu povídat s tak chytrými lidmi, a hlavně o čem se s nimi mohu bavit.

Ze začátku se většina z nich tvářila nevěřícně, když jsem všem tvrdila, že mensané jsou velmi milí a chápající lidé. A že mi ani nikdy nikdo z nich nedal najevo, že mezi ně nepatřím. I přesto, že na akce jezdím již několik let, stále se setkávám s předsudky a hlavně se strachem lidí okolo.

Mensané jsou totiž pro většinu lidí velkou neznámou a lidé se vždy báli neznámého. Strach lidstvo provází celé dějiny – strach ze tmy, z čarodějnic nebo i z prvních technických vynálezů, které lidé považovali za výplody ďábla.

Nedivím se, že ačkoli kolegové paní Bártové projevili zájem o testování, nakonec se žádný z nich testovat nenechal. Je to jednoduché – téměř celá firma o testování věděla, všichni se znali a obavy z toho, co řekne okolí, když skončím jako nejslabší ze skupiny, jsou velmi silné.

Také se nedivím radě, kterou uvedl HR poradce ohledně členství v Mense pro zápis do životopisu. Většina personalistů ví pouze to, že Mensa sdružuje lidi s vysokým IQ. Netuším však, kolik personalistů nějakého mensana potkalo nebo zda se některý z nich účastnil nějaké akce, kterou Mensa pořádala.

Protože nejsem mensan, jsou lidé, se kterými si o Mense povídám, překvapeni mým názorem na její členy. Snažím se jim vysvětlit, že nejste ani arogantní, ani asociální, a snad se mi to i trochu daří. Protože když byl předseda v pořadu Všechnopárty, již při vysílání mi volalo několik lidí, jestli se také dívám. A v nejbližších dvou týdnech jsem všem známým musela potvrdit, že i lidé s vysokým IQ si umí dělat legraci sami ze sebe a jsou společenští.

Takže za mne, těším se na další akci a jsem ráda, že tu Mensa je a že o sobě dává vědět.
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .