Současný stav trhu práce

Jak vypadá současný trh práce? Které faktory jsou pro zaměstnavatele těmi nejdůležitějšími? Trh práce se v roce 2012 pomalu začíná dostávat do předkrizového období roku 2009.

Můžeme si všimnout několika změn. Nezaměstnanost je nicméně stále vyšší než v době před krizí. Zaměstnavatelé proto více vybírají z možných kandidátů na jednotlivé pozice. Při jejich výběru jsou rozhodující následující faktory: mzda a kvalifikace kandidáta. V předkrizovém období firma vybrala každého, kdo alespoň zčásti vyhovoval na danou pozici a nebyl extrémně drahý. Nyní hledají přesný profil, a proto se nevyplácí reagovat na pozice, kterým neodpovídáte na 100 %. U mzdových požadavků je vidět pokles maximální nabízené mzdy, například specialista, který v roce v roce 2009 mohl poptávat mzdu 80 000 Kč, bude nyní efektivně shánět mzdu pohybující se do 65 000 Kč. Obecně proto platí, že dobře placení zaměstnanci si svá místa drží za každou cenu. Na pracovním trhu se nejčastěji objevují uchazeči s nerelevantní praxí a vysokými mzdovými požadavky.

Neustále je poptávka po všech IT oborech, auditorech, obchodnících a technických pozicích. Tyto mají i budoucnost a je dobře se zaměřit na studium relevantní pro tyto obory. Nadále nelze očekávat žádné výrazně změny, již druhým rokem po sobě je pokles nezaměstnanosti minimální (0,3 % oproti předchozímu roku) a je patrný velký tlak na zvyšování efektivity s cílem převést většinu aktivit do technologických řešení, která ušetří lidskou sílu.

Autor: Josef Sysel, josef@syslovi.cz, http://cz.linkedin.com/in/josefsysel
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .