Geniální, vtipný a filmový Sherlock Holmes

Temné síly prahnou po moci a je jen jeden člověk, který je schopen je svými nevídanými myšlenkovými schopnostmi odhalit a zastavit... Perfektní herecké výkony, nečekané zvraty, vynikající hudební pozadí, fascinující vyústění... To vše a mnohem více obsahuje nové bravurní zpracování Sherlocka Holmese.

Nejznámější detektiv všech dob Sherlock Holmes letos oblékl nový kabát. Tento pomyslný „nový kabát“ má na štítku napsáno Robert Downey jr. a cení se dokonce na celý Zlatý glóbus. Ale pojďme popořádku.

Film již od samého začátku šlape na plné obrátky. Nezabývá (nezdržuje) se ani většinou povinným představováním hlavních hrdinů. Ale kdo by neznal slavného Holmese, zrozeného ve fantazii britského spisovatele Arthura Conana Doyla, a jeho spolupracovníka Watsona. Proto jsme velice záhy svědky triumfálního ůspěchu této dvojice při dopadení zlověstného lorda Blackwooda při temném čarodějnickém obřadu. Případ se zdá být uzavřen a zbývá už jen jediné – Blackwoodova poprava. Jenže každý odsouzenec, budiž mu jeho právo milé, vysloví své poslední přání. Blackwood chce naposledy hovořit s tím, kdo může za jeho dopadení.

Holmes se dostaví do vězení, kde vládne tísnivá atmosféra strachu. Před lordovou celou leží uhranutý strážný. Říká se, že Blackwood vládne silám, které jsou nad rámec lidského chápání. Sherlock, jako čistě logický a pragmatický člověk, ale na nadpřirozeno zásadně nevěří. Podle něj má vše své racionální vysvětlení.

Téhož dne je poprava vykonána a sám Watson, jakožto zkušený lékař, konstatuje smrt. Druhý den ráno je ale odsouzencův hrob nalezen rozbitý a prázdný. A právě v tomto okamžiku začíná dobrodružství za znovudopadení nebezpečného zločince a znovunalezení své cti.

Obsazení hlavní herecké dvojice byla trefa do černého. Robert Downey jr. se role zhostil s elegancí, lépe s nedbalou elegancí, a ostrovtipem. Perfektně propojuje Holmesovu genialitu a precizní smysl pro detail s naprostým chaosem v osobním životě a nepraktičností. Touto rolí se dokonce zasloužil o Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec – komedie/muzikál.

Jude Law je coby Watson okouzlující. Je pro Holmese pohonným motorem. Bez něj by slavný detektiv proseděl dny nad nesmyslnými pokusy. Watson je vždy Holmesovým opakem – vedle perfektně upraveného Watsona vypadá Sherlock stále poněkud rozevlátě, ale i přes mnohé rozdíly na svou spolupráci nedají dopustit.

Ačkoliv jsou oba hrdinové po celý film souženi také láskami (na scéně se objeví záhadná Irene s tváří Rachel McAdams a Watson se dokonce chystá požádat o ruku svou milou), neúnavně sledují stopu lorda Blackwooda, kterého si zahrál Mark Strong. Jejich počínání je podkresleno vynikající hudbou, která mnohdy umocňuje komediální či napínavé scény. Film měl premiéru v lednu 2010 a je jisté, že se můžeme těšit na jeho další pokračování. A tehdy, při uvedení druhého dílu, možná znovu naleznu vtip, ironii a pocit brilantního filmového zážitku.

Režie: Guy Ritchie

Hrají: Robert Downey jr., Jude Law, Mark Strong, Rachel McAdams, Kelly Reilly

Premiéra: 14. 1. 2010

Autor: Lenka Molnárová
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .