Jak se káčátko proměnilo v černou labuť

Do kin střemhlav přilétla Černá labuť. Nový film Darrena Aronofskyho u diváků okamžitě vzbudil pozornost a zájem. Všichni byli nejvíce zvědaví na výkon Natalie Portman, která musela projít náročnou taneční průpravou. O tom, že vše zvládla na výbornou, svědčí nejen obdiv diváků. Herečka získala za roli Niny Oscara za hlavní ženský herecký výkon.

Nina je mladá, krásná a nadějná baletka, která čeká na svoji příležitost zazářit. Šéfové divadla cítí, že je nutná změna repertoáru. Hlediště podle nich zaplní také nová neokoukaná tvář, která bude lákat a ohromovat. Dosavadní hvězda dostává padáka a konkurz na hlavní roli v Labutím jezeře se blíží.

Nejen Nina, ale i další baletky tuší životní šanci. Která z nich dokáže dokonale ztvárnit křehkou a elegantní bílou labuť a zároveň živočišnou a sebejistou černou labuť? Nina nežije ničím jiným než nadcházejícím konkurzem. Trénuje intenzivněji a nervy má na pochodu. Zahrát bílou labuť jí nedělá sebemenší problém. Je taková – hodná maminčina holka, precizní a uzavřená. S černou labutí si ale stále neví rady. Nedokáže se uvolnit, není vyzývavá, nedokáže svést muže.

Takový psychický tlak nemůže zvládnout. Kvůli nedostatku spánku, možná kvůli nedostatečnému přísunu jídla, začíná mít Nina vidiny. Nemá se komu svěřit, kamarádky nemá, vždyť v divadle spolu všechny jen soupeří. S matkou si přestává rozumět. Na scénu navíc přichází nová baletka Lily, která je jejím přesným opakem. Je drzá, odvážná a sexy – dokonalá černá labuť. Nina ví, že s příchodem Lily je její kariéra ohrožena. Vidiny se zhoršují, až sama neví, co je vlastně skutečné.

Její představy hrají ve filmu zásadní roli. Divák mnohdy nebude vědět, co se doopravdy stalo. Musí být tedy ve střehu, aby mu nic neuniklo. Vidiny jsou nejprve nenápadné, v závěru gradují a nabývají na barvitosti.

Herecké obsazení je vydařené. Natalie Portman má po celý film ve tváři nejistotu a utrpení z dřiny. Herečka je tak štíhlá, až je těžké uvěřit, že ve skutečnosti baletkou není. Nejpůsobivější je její přerod z hodné dívky v temnou černou labuť. Mila Kunis svou roli svůdnice a provokatérky zvládla na výbornou.

Temný děj provází krásná klasická hudba. Oko diváka potěší elegantní tanec. Závěrečné vystoupení černé labutě bere dech.

Ačkoliv se může na první pohled zdát, že se jedná o film jen pro ženy, opak je pravdou. Žádné sladké řeči tu neuslyšíte. Nina si jde tvrdě za svým a její strastiplná cesta, při níž téměř přijde o rozum, zanechá dojem v každém.

Režie: Darren Aronofsky
Hrají: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel, Barbara Hershey, Winona Ryder, Benjamin Millepied
Premiéra: 10. 2. 2011

Autor: Lenka Molnárová
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .