Kuchařka k nové Alence v říši divů

Pamatujete si na příběh malé holky, která na každém kroku vidí bílého králíka, přičemž utíká v jeho šlépějích, aby nakonec objevila tajuplný svět v Podzemí? Správně – jedná se o klasické dílo spisovatele Lewise Carrolla, dílo, které má svou knižní podobu, animovanou a nyní i nově zpracovanou hranou podobu....

Alence je právě devatenáct let (to jí všichni ještě musejí říkat Alenka?), dosáhla tedy věku, kdy se o ni mohou začít ucházet mládenci z širokého okolí. Toho by rád využil mladík Hamish, který se chce při příležitosti velké zahradní oslavy vyznat ze svých citů. Alenka ale odhalí jeho záměr, a jelikož nemá sebemenší zájem se jakkoliv vázat, raději se z oslavy nenápadně „vypaří“. Celý den přitom zažívá podivná déjà vu, má pocit, že s věcmi, které vidí, se už dříve setkala. Výjimkou není ani bílý králík ve vestičce a s kapesními hodinkami pelášící stále za neurčitým cílem, jenž má Alenka teprve objevit. Králík ji dovede až k velkému stromu, pod jehož kořeny zmizí. A právě ve chvíli, kdy se ho Alenka snaží najít, propadne králičí norou vedoucí do světa, o kterém živá duše nemá tušení. Do světa, v němž vládne šílená Srdcová královna šířící strach a utrpení. Kde se formuje odboj proti kruté vládkyni pod záštitou zasněné Bílé královny. Kde žijí tvorové, které si ani nelze představit. Taková je říše divů, do které je vtažena Alenka a díky režiséru Timu Burtonovi také my. Jak hluboko se ale do králičí nory dostanete, je otázkou. Dodržíte-li následující postup, můžete si „uvařit“ celkem příjemnou filmovou podívanou.

Zaprvé – je nutné znát předlohu! Nová Alenka je totiž pokračováním původního zpracování, ačkoliv recept je stále stejný. Nebudeme tudíž ochuzeni o klasický příběh, jsou zde ale nové detaily (například, že Alence už není sedm, nýbrž devatenáct let). Bez znalosti původního díla by vám mohla uniknout celá pointa filmu. Má to i další podstatný důvod.

Autor knihy se zřejmě domníval, že vymyslet jen dobrý příběh nestačí. V rámci tvůrčí chvilky stvořil slovník říše divů, kde každá věc či tvor má svůj jedinečný název. A tyto názvy nejsou vůbec běžné, natož jednoduché. Budete-li je tedy předem znát, ušetříte si nervy při čtení rychle utíkajících titulků. Postavy totiž mluví tak svižně, že už po třetím pojmenování „něčeho“ vám bude z hrnce překypovat pěna. Jednodušší je snad v tomto případě, bohužel, zajít na český dabing.

Další krok – je-li možno zhlédnout jakýkoliv film ve formátu 3D, vždy toho využijte! Reálná procházka v královských zahradách nebo dlouhý pád do říše divů stojí za to.

Nemějte vysoká očekávání. Hlavní tahák filmu Kloboučník, kterého hraje Johnny Depp, je prezentován jako nejpodivnější a nejšílenější dosavadní Deppova role. Tato postava je ale zveličená a do podivínů, jaké už si herec pod taktovkou režiséra Tima Burtona zahrál (například Střihoruký Edward, Willy Wonka), má daleko.

Patříte-li k oddaným fanouškům filmů Tima Burtona, zbystřete! Berte na vědomí, že v Alence se pojí Burtonovská originalita s Disneyovským cukrkandlem. Z tohoto spojení nikdy nemůže vzejít ten pravý gurmánský zážitek. Chod zvaný Alenka v říši divů vypadá zhruba následovně: Předkrm (v podobě traileru před samotným zhlédnutím filmu) uchvátí, hlavní chod (už sedíte v kinosále, film se rozbíhá) je neosolený a neopepřený, avšak příloha je výstavní a sladká tečka (vyvrcholení příběhu) je vskutku dietní.

 

Režie: Tim Burton
Hrají: Mia Wasikowska, Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway, Crispin Glover
Premiéra: 4. 3. 2010

Autor: Lenka Molnárová
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .