Limonáda silnější a perlivější, než jste kdy pili

Máte rádi divadlo? Chtěli byste se pořádně zasmát? Pak vězte, že představení Limonáda ostravského Divadla Petra Bezruče je tu právě pro Vás! Tato hra je synonymem pro šílenou komedii, která Vás nenachá ani na chvilku odpočinout od smíchu...

Představení Limonáda ostravského Divadla Petra Bezruče je již třetí inscenací probíhající LOVEcké sezony a nejsilnější, co se útoku na bránice týče. Slovo síla je zde opravdu na místě. Jen tady se absurdno pojí s výkladem o umění, to vše ještě za doprovodu živé hudby.

Nacházíme se v Louvru, pokladnici světového umění, a náš pohled spočívá na nádherné, křehké Moně Lise. Nejslavnější obraz je ale záhy ukraden zlodějíčky amatéry, kteří si při své jednoduchosti s důkazy příliš hlavy nelámou. Před pařížským muzeem je spatřeno auto s českou poznávací značkou, a proto francouzští policisté kontaktují své kolegy z českých luhů a hájů, kde působí nejslavnější agent všech dob Janek Blond.

Než stihne Janek vůbec přeložit zprávu z francouzštiny, je nahlášena další krádež – tentokrát slavné sochy Davida od Michelangela. Před muzeem je opět spatřen vůz české poznávací značky. Proslulý agent je pod tlakem. Ač je posilněn koňskou dávkou energetického drinku, stopy mu stále proplouvají mezi prsty. Podaří se Jankovi odhalit tajnou organizaci a získat zpět ukradené předměty?

Především – v Limonádě není nic nemožné. Ne nadarmo se tato hra nazývá crazy komedií. Umělecká díla každý večer ožívají, aby si posteskla nad svým neutěšeným osudem – Mona Lisa stále trpí hlady a David, stále vyzdvihujíce své přednosti (a to doslova), by se nejraději nechal vystavit v obyčejném parku. Janek Blond místo profesionálního agenta je prototypem tragikomického vyšetřovatele, který, ač má všechny důkazy v ruce, nevidí nic.

Celým příběhem nás ale provází ještě jedna zásadní postava, a to bezesporu nejvýraznější – údržbář Přema. Vystupuje zde způsobem „na stojáka“. Je to on, kdo v Limonádě nejvíce „perlí“.

Šílenější už to být nemůže? Dejte hercům do ruky mikrofony! Připravte se na chytlavé melodie a břitké texty. Herečka Tereza Vilišová (v roli Mony Lisy) se dokonce předvede ve hře na trumpetu.

Máte-li chuť na výživnou Limonádu perlící vtip a báječné herecké výkony, ale do Ostravy to máte daleko, nezoufejte. Tento herecký soubor pravidelně vystupuje také v Praze, a to v Divadle v Celetné. Letos v únoru ale soubor vystoupil i v Žižkovském divadle Járy Cimrmana, kde odehrál Evžena Oněgina (aktuálně nejúspěšnější bezručovskou inscenaci), Noc bláznů, 1984 (podle slavné knižní předlohy George Orwella), a Divokou kachnu. Za výkon v Divoké kachně dokonce byla Tereza Vilišová v širší nominaci na Cenu Thálie. Divadlo Petra Bezruče je zkrátka vždy zárukou kvalitní podívané.

Režie: Marián Amsler (podle předlohy Iztoka Lovriće)

Hrají: Tereza Vilišová, Lukáš Melník, Přemysl Bureš, Tomáš Dastlík, Jan Vlas, Sylvie Krupanská, Markéta Haroková, Jan Vápeník, Marcela Čapková

Premiéra: 29. 1. 2010

Autor: Lenka Molnárová
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .