Princ z Persie: Písky času míří z počítačového monitoru na filmové plátno

Původně legendární počítačová hra se letos dočkala svého filmového zpracování a výsledek stojí za několik velbloudů...

Perská říše byla založena indoevropským národem Peršanů. Název spojuje dvě říše, achaimenovskou a sásánovskou, jejichž hranice v dobách největší slávy sahaly od Egypta až po Indii. Hlavní centrum říše bychom ale našli na území dnešního Íránu. A právě do tohoto písečného a horkého prostředí je zasazen příběh o chudém chlapci, jemuž náhoda změní život. Původně legendární počítačová hra se letos dočkala svého filmového zpracování a výsledek stojí za několik velbloudů.

Mladý hoch Dastan je dítě ulice. Živí se tím, co ukradne na tržišti a životem se protlouká z místa na místo (ze střechy na střechu). To ale jen do té doby, než padne do oka samotnému králi, který se rozhodne přijmout ho za svého. Pokud strávíte úvod, jehož pravděpodobnost se blíží bodu mrazu na písečné poušti, nic rozpačitějšího už ve filmu neuvidíte. Král má tedy najednou místo dvou synů rovnou tři a k tomu ještě mladšího bratra, který celý život stojí v králově stínu. Spory o moc a trůn jsou na spadnutí.

Vše vypukne o několik let později, kdy už jsou všichni synové, Tús, Garsív a Dastan, dospělí a účastní se válečného tažení. Přes králův zákaz útočit na posvátné město Alamút princové dají raději na radu králova bratra (Ben Kingsley) a zahájí boj. Město je dobyto včetně princezny Taminy, strážkyně města a pokladu – tajemné dýky, která může jejího majitele přenášet v čase.

Ačkoliv král je nejprve z útoku na posvátné město rozhořčen, nakonec se v něm probudí lidské touhy a přijíždí do Alamútu oslavit válečný triumf. Ještě téhož dne je král otráven a vina padá na Dastana. Jeho srdce je ale ryzejší než věčně svítící slunce na hlavou. Dastan musí jednat rychle, aby se nedostal do rukou svých bratrů. Spolu s ním uprchne i princezna Tamina, jež nechce být v paláci uvězněna jako pouhá trofej.

Putování Dastana (Jake Gyllenhaal) a princezny Taminy (Gemma Arterton) pouští je nejvtipnější částí filmu. Princezna má totiž docela ostrý jazýček a nenechá si nic líbit. Dialogy mezi touto dvojicí jsou rychlé, ironické a svěží. Herecké obsazení hlavní dvojice se podařilo na výbornou. Dokáže Dastan očistit své jméno a nalézt skutečného viníka královy smrti? A ovlivní dlouhý pobyt na poušti teplotu původně chladného vztahu mezi uprchlou dvojicí?

Film naštěstí není o pouhé akci a skákání po střechách, ačkoliv o napínavé souboje není nouze. Je v něm velké množství zajímavých postav, jejichž osobnosti se postupně vyvíjejí a odhalují. Princ z Persie: Písky času potěší každého hlavně svou vizuální stránkou a hereckým obsazením.

Režie: Mike Newell
Hrají: Jake Gyllenhaal, Gemma Arterton, Ben Kingsley, Alfred Molina
Premiéra: 27. 5. 2010

Autor: Lenka Molnárová
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .