Pohádka

Bylo nebylo, kdysi nekdysi, dávno nedávno, jednoho velmi malého, těsného, tmavého, přetopeného a dost nudného prostoru. A nebo neprostoru. Ono to je jedno, tohle je totiž pohádka.

A přesně tam seděla. Opírala se o kulatou, hrbolatou a značně nepohodlnou stěnu a byla nešťastná, protože se tu přesně takhle opírala už několik let a taky proto, že jí něco tlačilo na podpatek. Jedinými vzrušujícími okamžiky tohoto stereotypního života byly občasné záchvěvy a otřesy, které se neustále v nepravidelných intervalech opakovaly, ale že by to bylo zrovna příjemné, to se taky říct nedalo.

A právě na počátku jednoho z takových otřesů to začíná: zpestření, sláva, utrpení, poznání, mimoto vše taky náš příběh a jedna velká láska, jak už to v pohádkách bývá. Jenže to ona neví. Jaký intelekt bychom taky mohli očekávat u někoho, kdo se celý život nudí opřený o zeď?

Rozechvění, které tehdy nastalo, musela způsobit velká síla. Bylo sice krátké, ale velmi intenzivní. Hrbolatá stěna pod ní začala nejdřív opatrně pukat, jenže pak se během pár vteřin rozletěla na kousky! …Byla unešená. Tolik světla, které jí nabízela nová dimenze, ještě nezažila. A to místo a tolik zajímavých podnětů! Tak takový je lidský svět. „Červánkové šaty s vlečkou, to jsou ty, co mi slibovala maminka. A ty střevíčky! Ach, Rozárko…vždyť…vždyť to je na královský bál!“ rozezněl se kolem líbezný hlásek. Než se stačila pořádně vzpamatovat, vklouzla nad její jemnou podrážku malá nožka a rozutíkala se nepříjemným, hrbolatým a studeným terénem pryč. Tak tohle má být smyslem jejího života? Odírat se na cestách, mlátit sebou o kovové třmeny, směšně cupitat sem a tam po tanečním parketu, zakopávat v zběsilém úprku o schody a nakonec zůstat ležet sama venku na podlaze? To ne, pomyslel si nejspíš právě i člověk, jenž jí opatrně zvedl, dlouze prohlížel a pak schoval pod kabát Takhle to neskončí.

„Postavte do řady všechny dívky a ženy, co zde máte! Ať zkusí střevíček!“ rozezněl se hluboký hlas. Tak to kvůli ní je tu tolik povyku, to ji ten muž, u nehož kabátě je schovaná, nechce nikomu půjčit? Jsem nejspíš významná. První tři nohy snesla s výrazem sebestředné hrdosti, následujícíh pět s otrávenou důležitostí, dalších dvacetdva s opravdovou znechuceností, příštích šest s neskrývaným odporem, zbylých devět s odevzdanou rezignací a tu úplně poslední se vzpomínkou na ani ne tak těsný, ba ani malý, relativně světlý, docela příjemně vytopený a zdaleka ne tak nudný prostor kouzelného oříšku.

A tady se její příběh už pomalu chýlí ke konci. Lidé pak bůhví proč dlouho oslavovali, radovali se, jedli, pili, hodovali a za nějakou dobu ji opřeli o zatuchlou a smradlavou zeď malé a tmavé komory. A bylo jí docela dobře. A jestli neumřela, tak se tam opírá dodnes.

Autor: Veronika Zapletalová
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .