www.quantumcaching.com

Fanoušci geocachingu pochopí polovinu. Kdo viděl film Počátek, pochopí ostatní. Článek volně navazuje na soutěž z jarního celostátního setkání: Poznej světově známého autora literárního díla o geocachingu.

V místnosti byla hromada překoceného a rozbitého nábytku, pět postav a přístroj mysteriózně pomrkávající baterií kontrolek. Většina postav se vůbec nehýbala; štíhlý mladík klečel na zemi u přístroje opřený o jeho ovládací pult. Robustně vyhlížející muž stál u okna se založenýma rukama a upřeně pozoroval cosi venku. Elegantně oblečený Asiat zamračeně klouzal očima po nepořádku v místnosti a drobná dívka sledovala posledního člena společnosti, který napjatě rázoval přes pokoj, až připomínal šelmu v kleci.

Tom přestal s přecházením, jen aby mohl silně kopnout do židle: „Někde tady přece musí být!“ vykřikl. „Museli jsme to v něčem přehlédnout. Co jsme nerozebrali?“

Jack se unaveně ozval ze země: „Nech toho, prostě jsme to nenašli. A musíme se odsud už dostat zpátky. Jsme tu docela dlouho a funkce je čím dál tím nestabilnější.“

Ukázal na přístroj červenající se varovnými světly: „Synchronizace už selhává a pohromadě nás drží jen zázrak. Proto taky on venku vidí zelenou oblohu,“ kývl směrem k Bergerovi.

Berger s falešným klidem pořád zíral oknem ven: „Však tam taky je zelená obloha. To vy to vidíte špatně.“

V hotelovém pokoji se rozhostilo nepříjemné ticho.

Felixa se zavrtěla a s pohledem upřeným na zem pronesla: „Zkoušeli jste někdo kostky? Myslím … myslím, jestli jsme všichni na stejné úrovni pravděpodobnosti?“

Pohlédla na ostatní: „Jestli je koherence jen částečná, tak můžeme být vlastně všichni někde jinde.“

„Já teda jsem určitě někde jinde,“ odtušil od okna Berger.

Tom chytaje se stébla horečně sáhl do kapsy a doslova z ní vyrval tři těžké kostky. Všechny tři patřily k nejdokonalejším hracím kostkám, co kdy byly vyrobeny; ze superpevné otěruvzdorné slitiny, vyvážené s mikrogramovou přesností. Tom jimi třikrát za sebou zatřásl v ruce a hodil. Vyšlo mu osm šestek a jedna dvojka.

Felixa udělala totéž se svojí trojicí kostek a padlo jí osm jedniček a čtyřka. Ostatní měli všichni čisté devítice různých čísel.

Tom úplně změnil držení těla a náhle vypadal jako rytíř před bitvou: „Já a Felixa můžeme ještě výš,“ skoro křičel. „Pošli nás na vyšší úroveň nepravděpodobnosti a my to můžeme pořád ještě najít první!“

Jack se na něj stejně hlasitě utrhl: „Už zbývá jen necelých šest minut – za tu dobu nemáš šanci cokoli najít!“

„Budu na tak vysoké úrovni, že buď to uvidím hned, nebo to neuvidím nikdy. Pošli mě tam,“ dostalo se mu rázné odpovědi.

Jack rezignoval, se zatnutými zuby vrtěl hlavou a rychle nastavil přístroj: „Přesně za pět minut spustím kolaps! Jestli nebudeš připraven, máš smůlu.“

Tom kývl a vzal za ruku Felixu. Jack se na ně naposledy podíval a položil prst na jeden z ovládacích prvků přístroje. Pak stiskl tlačítko a stal se bohem.

Autor: Jan Vučka
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .