Postřehy ze španělské návštěvy

Jaká je Česká republika očima španělského Mensana?

Koncem června jsem se procházela Prahou s Ángelem a jako vždy byl pohled na svět i očima cizince úžasný (mimochodem, význam slova úžasný mu připadal zvláštní). Tady to bylo o to zajímavější, že Ángel trval na hovoru v češtině, když se ji učí – i když překládá z angličtiny i francouzštiny. Byla jsem ráda, že nemusím zkoušet španělštinu, protože tu jsem se bohužel ještě neučila. Tak aspoň umím vyslovit to zajímavé jméno.

Zjistila jsem, že se češtinu učil kvůli naší zajímavé kultuře. Prohlédli jsme si Prahu z Prašné brány. V nižších patrech věže nás upoutaly krásné vitráže, kde jsou i různé erby. Cestou po stopách našich králů jsme se zastavili v Klementinu, kde jsme diskutovali nad českým stromem – lípou – a shodli jsme se, že pro Španělsko je typický olivovník. Procházkou po nábřeží k Novoměstské radnici jsme viděli dovádění v bublinách na hladině Vltavy (aquazorbing), pro nás oba to byla novinka. Na radnici jsem s úsměvem podotkla k Ángelovu zájmu o defenestraci, že to je taková naše tradice, která by zasloužila víc propagace. Nakonec jsme se stočili ke Quadriu, kde jsme obdivovali mechanickou hlavu Franze Kafky od Davida Černého, jehož výtvorům oba fandíme a Ángel je má nastudované z internetu.

Ovšem nejzajímavější otázka, jakou jsem dostala při zmínce o naší poloze uprostřed Evropy, byla: „Cítíte se spíš blíž k západní, nebo východní Evropě?“ Dozvěděla jsem se, že pro Španěly jsme spíš západní kultura, oni cítí na svém území hodně arabského vlivu (a tím také je jejich země pro nás kouzelně jižní až exotická). Vyjádřila jsem naši touhu patřit spíš k té západní civilizaci – ale že jsou s tím určité problémy. Dodatečně jsem si uvědomila, že nejvýstižnější by byl v tu chvíli můj oblíbený Jiránkův vtip, který praví: „Pomalu, ale jistě ... se z nás stává západní země ... s východním obyvatelstvem.“

Autor: Jitka Nováková, redakčně upraveno
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .