Reportáž ze setkání americké Mensy

Letos jsem se díky účasti v LEAP programu Mensy International dostala na setkání Mensy US, které se konalo 1.–5. července v Louisville v Kentucky. Na setkání jsem jela sama, nebyl zde nikdo jiný z Česka ani ze Slovenska, a tak jsem mohla nerušeně a plnými doušky nasávat atmosféru této obří akce. A musím říct, bylo to super a sama jsem vlastně nebyla snad ani chvilku.

Kvůli zpožděnému letu jsem propásla asi nezábavnější část setkání, kterou je volba Mr. Mensa. V této vesele pojaté soutěži přihlášení pánové bojují o titul a také o přízeň žen, resp. o jejich peníze. Mezi dámami totiž probíhá dražba večeře s dotyčným pánem, výtěžky dražby jdou pak mensovní nadaci.

Mé první kroky po příjezdu na setkání v pozdních nočních hodinách mířily k registraci a hned poté do hospitality room – obrovské místnosti (obvykle té největší v hotelu), kde je 24 hodin denně k dispozici jídlo i pití, co hrdlo ráčí. Podává se zde snídaně, oběd a večeře, po celý den nealko pití a večer (pokud vám je nad 21 let) i pivo a víno. Hospitality je především místo, kde se lidé setkávají, aby si popovídali, seznámili se. Je zde pořád rušno. Hned vedle byla místnost s deskovými hrami – tolik deskovek jsem pohromadě ještě neviděla! Potěšilo mě, že některé z nich i znám a jsou jazykově nezávislé, a tak jsem si plánovala, že si nějakou zahraji, ale nabitý program mi to bohužel nedovolil.

Na programu setkání sice najdete i nějaký výlet, jako je tomu u nás, ale nosným prvkem jsou přednášky. Mnoho přednášek v několika liniích probíhá celý den, resp. po celé setkání. Často se tak stane, že účastníci ani nevytáhnou paty z hotelu, což se mi letos také „přihodilo“. Mým hlavním cílem bylo prezentovat LEAP program a také nastudovat co nejvíce o fungování ostatních národních Mens, takže jsem chodila především po přednáškách, které se vztahovaly přímo k Mense. Takové jsou ale pouze jednou linií bohatého programu, většina přednášek se týká všemožných oblastí lidského života (byla i přednáška o sexu).

Setkání se konají v obrovských hotelích, ale ani tak není možné všechny účastníky (cca 2 000) shromáždit v jeden čas na jednom místě. Vůbec se nesoutěží tak jako na našich setkáních, ani v individuálních, ani v týmových soutěžích. Tištěný program dostávají účastníci při registraci, a co vlastně budou těch pár dní dělat, je plně na nich. Většina mensanů bydlí v hotelu, kde se setkání koná, ale není to podmínkou. Součástí setkání je slavnostní večeře, podobně jako je tomu při EMAGu.

Na setkání je úžasné právě to setkávání se s lidmi, kteří vás velmi vřele vítají, jsou milí, nápomocní a vstřícní, rádi se s vámi dají do řeči, ačkoliv se vidíte poprvé v životě. Zažila jsem pár kulturních šoků, ale zároveň zjistila, že se vlastně cítím stejně dobře jako na českém setkání. Panuje zde úžasná atmosféra, je připraven zajímavý program a možná člověk odjíždí o trochu peněz chudší, ale rozhodně obohacen!

Autor: Hana Kalusová
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .