SIGHT Norsko

Jistě už jste někdy slyšeli o možnosti sehnat levné letenky, pokud si je zařídíte v dostatečném předstihu. Já jsem letos na jaře narazil na zpáteční letenku z polských Katowic do norského Sandefjordu (asi 90 km jižně od Osla) v přepočtu přibližně za pět set korun, a tak jsem si řekl, že by to po maturitě nemusel být špatný výlet.

Ač to zprvu vypadalo spíše jako bláznivý nápad, v červnu jsem opravdu vyrazil jen tak s batohem (větší zavazadlo jsem s levnou letenkou ani mít nemohl) na týden do Norska.

Možná si říkáte, proč o této cestě píšu právě do mensovního časopisu… Měl jsem s sebou hamaku, spacák a nepromokavou plachtu, ale spaní v posteli je samozřejmě pohodlnější, tak jsem se ještě před odletem obrátil na Zuzku Polákovou, naši SIGHT koordinátorku, jestli by mi nezprostředkovala kontakt na norský SIGHT. Přestože jsem psal na poslední chvíli, odepsala mi norská koordinátorka, že mou prosbu o možnost přespání rozešle dál, a sama mi nabídla místo k noclehu u sebe doma. Vzhledem k tomu, že jsem měl namířeno i do Bergenu, druhého největšího města Norska, kde tato mensanka bydlí, nabídku jsem s radostí přijal. Moje hostitelka měla bohužel večer, když jsem přijel, službu v práci, takže mě nemohla provést po městě, ale aspoň jsme si druhý den ráno popovídali mimo jiné i o činnosti Mensy. Mohu potvrdit, že česká Mensa je zřejmě jedna z nejaktivnějších, v Norsku prý není zdaleka tolik akcí jako u nás. Asi největší zájem vyvolala zmínka – jak jinak – o celostátních setkáních.

Na Norech je skvělé, že jsou snad všichni neuvěřitelně přátelští a nápomocní, a navíc umí bezvadně anglicky. Původně jsem měl v plánu spát každý den (kromě zastávky v Bergenu) venku v hamace, ale díky norské pohostinnosti jsem strávil čtyři ze sedmi nocí uvnitř. Jednou díky SIGHTu, dvakrát doma u lidí, kteří mě vzali s sebou stopem, a jednou dokonce na lůžku v kabině kamionu! E-mailem mi v rámci SIGHTu přišly i další nabídky na přespání, ty jsem ale nakonec nevyužil, protože má cesta vedla jinudy. Nicméně je vidět, že vůle pomoci je v Norsku opravdu veliká.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kdo mi při mé cestě pomohli. Zuzce Polákové a norské SIGHT koordinátorce, díky kterým jsem měl jistou alespoň jednu noc pod pevnou střechou, všem 25 řidičům, kteří mě vzali stopem, obzvláště rodině, která mě i pohostila, a řidiči kamionu, který mě nechal přespat v kabině a druhý den mě pozval do podnikové jídelny na oběd, a nakonec mamince, která mě nechala do Norska odletět.


Poznámka pod čarou: Z Norska jsem se vrátil nabitý výbornou náladou a mám dojem, že vyprávěním o zážitcích se dá tato nálada šířit. Pokud by vás tedy třeba něco z mé cesty zajímalo, rád vám o ní napíšu nebo povím více. V případě velkého zájmu by se možná mohlo uspořádat i nějaké promítání fotek s vyprávěním. Tak mi určitě dejte vědět!

Autor: Filip Oplt, redakčně kráceno
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .