Zkušenosti s programem SIGHT

Z Vašeho gauče se ozývá divné chrápání, navštěvujete ve svém městě místa, kde jste nikdy předtím nebyli, protože jste kolem nich vždy jen prošli… Zdá se Vám to povědomé? Vítejte v programu SIGHT.

Proč se zúčastnit programu SIGHT?

Existují mnohé způsoby, jak a proč se do programu zapojit. Já osobně používám SIGHT při hledání ubytování na triatlonové závody. Je úžasné seznámit se s dalšími mensany a zároveň bydlet u nich doma na gauči. Ráda bych poděkovala svým hostitelům – Andreasovi, Rogerovi a Tomovi. Další výhodou bydlení v hostitelské rodině je fakt, že jen místní vědí o spoustě zajímavých pamětihodností a míst, kam stojí za to se podívat – míst, která bych sama nenašla, pokud bych bydlela v hotelu! Ačkoliv ubytovávání neznámých lidí může být i únavné, ráda jsem se sama stala i hostitelkou. Mám z toho pocit, jako bych jela na dovolenou, aniž bych odjela z domu. Od té doby, co žiju ve Vídni, často dostávám prosby o pomoc či ubytování od dalších mensanů a jsem tomu ráda. Zatím jsem u nás hostila Antonia, překladatele z Mexika, a Vladana, studenta fyziky ze Srbska. Někdy cestovatel nepotřebuje ubytování, ale prosí o tipy na zajímavé pamětihodnosti nebo by se rád přišel podívat na setkání místní skupiny s dalšími mensany. Společně s Davem z USA jsme si prošli centrum Vídně a zašli jsme i do místních kaváren a restaurací. Každý, s kým jsem se zatím díky programu SIGHT seznámila, byl velice příjemný a milý společník.

Jak SIGHT inspiruje místní skupiny

Přínosem SIGHT není jen strávit příjemný čas s ostatními mensany. Hosté můžou inspirovat Vaši místní skupinu a můžete zrealizovat program, na který byste normálně ani nepomysleli. Díky Vladanovým studiím fyziky jsme navštívili jediný jaderný reaktor, který v Rakousku aktuálně funguje. Reaktor je umístěn ve vídeňském Prátru a je používaný Vienna University of Technology pro vědecké účely. Akce byla velice spontánní a tak se o ní diskutovalo během schůzek místní skupiny, že dalších dvanáct členů si udělalo do reaktoru exkurzi ještě jednou! Takže SIGHT aktivity mohou být prospěšné i Vaší místní skupině.

SIGHT na Facebooku

Facebook je poměrně hodně užitečný pro organizování mensovních akcí. V současné době mnoho národních Mens založilo svoje SIGHT skupiny na Facebooku. Dle mého názoru je to velmi pozitivní vývoj, protože umožňuje členům celosvětově rychlé propojení se SIGHT hosty v zemi, která je zajímá, a také může usnadnit organizaci aktivit. Pokud ve Vaší národní Mense ještě nemáte SIGHT skupinu na Facebooku, ráda bych povzbudila každou národní Mensu k vytvoření SIGHT skupiny pro Vaši zemi! Založila jsem skupinu na Facebooku pro hostitele z Mensy Rakousko a mensovní cestovatele, kteří míří do Rakouska. Jsou tam také linky na ostatní SIGHT skupiny na Facebooku. Prosím, připojte se – a doufám, že se brzy potkáme v Rakousku!

International SIGHT Facebook group

Austrian SIGHT Facebook group

Rád bych poděkoval Gwen za její příspěvek. Poprosil jsem ji, aby napsala článek o svých zkušenostech hostitelky v programu SIGHT, a je vidět, že ji opravdu těší setkávání se a ubytovávání mensanů – cestovatelů z různých částí světa, stejně jako cestovatele odkudkoliv těší setkávat se s místními mensany. Takže i moje „práce“ pro členy Mensy se tímto stává užitečnou a potěšující. Prosím, připojte se na náš Facebook nebo mě samozřejmě můžete kontaktovat i „po staru“ na SIGHT@mensa.at. Těším se na další zprávy! – Fritz Schachinger, SIGHT Mensa Rakousko

Autor: Z originálu SIGHT – a Member’s Experiences, Gwen Korinek, Mensa World Journal únor 2015 přeložila Zuzana Poláková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .