Školy a školky spolupracující s Mensou

9.02.2014 19:56, autor: Lenka Šnajdrová
Školám a školkám, které se na celonárodní poměry nadstandardně věnují práci s nadanými dětmi, uděluje Mensa ČR titul „Škola spolupracující s Mensou“, resp. „Školka spolupracující s Mensou“. Během předchozích let Mensa ČR navázala spolupráci s několika desítkami škol a školek.

Založení Mensa gymnázia v časopise

9.02.2014 19:50, autor: Tomáš Kubeš
U příležitosti 20. výročí založení gymnázia jsme prošli mensovní archiv a dohledali dobové články o tom, jak gymnázium vzniklo. Plné verze článků naleznete v balíčku na adrese: https://intranet.mensa.cz/document.php?men=men14.3.0.0&id_c=467.

O Mensa gymnáziu

9.02.2014 19:46, autor: Marcela Faltrová
Gymnázium Mensy se představuje. Je to jediná škola svého druhu v ČR, která se věnuje výhradně nadaným dětem.

Nebojte se studia v zahraničí 

4.04.2013 16:25, autor: Martin Bucháček
Mezi českými studenty jsou oblíbené krátkodobé studijní pobyty na zahraniční univerzitě, často využívají především program Erasmus. Jen málo studentů však uvažuje o tom, že by v zahraničí absolvovalo celé studium. Vysoké životní náklady, školné a jazyková bariéra bývají nejčastějšími důvody, proč většina studentů volí některou z univerzit v České republice, ačkoliv by mnozí z nich měli potenciál absolvovat vybranou prestižní zahraniční univerzitu...

Studium v Belgii, v Evropské škole

19.02.2013 14:45, autor: Kateřina Blížkovská, redakčně upraveno
Spolužáci různých národností a studium v několika jazycích - zkušenosti české studentky Kateřiny Blížkovské z Evropské školy v Bruselu

Studium dvou vysokých škol současně

19.02.2013 14:40, autor: Libor Kožík
Studium dvou vysokých škol současně je výzvou - naučí člověka organizovat si čas, zvládat stres a mnoho dalšího.

V Ostravě vznikají v tomto školním roce tři Kluby nadaných dětí

19.02.2013 14:31, autor: Hana Kalusová, SIG KND Severní Morava
Ostravské Gymnázium Hladnov a MŠ Hello Teddy se ZŠ Hello v Ostravě-Dubině jsou dalšími místy, kde v tomto školním roce vznikly Kluby nadaných dětí.

Úspěch Mensa gymnázia na Schole Pragensis aneb Umíme si to udělat hezké!!!

19.02.2013 14:18, autor: Marcela Fatrová, zástupkyně ředitelky mensa gymnázia
Mensa gymnázium se zúčastnilo přehlídky pražských středních škol Schola Pragensis 2012

Studium na Cambridge

7.02.2013 14:32, autor: Pavel Hait
V minulém čísle časopisu jsem stručně popsal přijímací řízení na Cambridge University a možnosti financování. Tento text popisuje mé dojmy ze samotného studia (konkrétně jsem studoval graduate program MPhil in Economics). Mnoho z níže uvedeného se podle mě vztahuje také na studium na Oxford University (univerzita je podobně stará, je srovnatelně hodnocena a funguje na bázi kolejí…).

Stipendia pro 50 studentů

20.10.2012 14:13, autor: Jitka Tkadlecová
Studovat na Oxfordu, Yale nebo na některé z dalších prestižních univerzit či vysokých škol? Pro mnohé generace nadaných studentů to byly v minulosti pouze nesplněné sny. Nadace The Kellner Family Foundation již čtvrtým rokem pomáhá studentům tyto sny uskutečňovat. V letošním akademickém roce získala stipendium z projektu Univerzity již padesátka mimořádně talentovaných mladých lidí, kteří projevili odhodlání i schopnosti uspět v silné vysokoškols...

Přijímací proces na Cambridge University a možnosti financování studia

20.10.2012 13:47, autor: Pavel Hait
Tento článek rozebírá přijímací řízení na magisterský (v originále graduate) program MPhil in Economics na druhé nejstarší britské univerzitě a též informuje o možnostech financování. Druhá část článku, která vyjde v příštím čísle časopisu, popisuje dojmy ze samotného studia. Účelem obou textů je poskytnout vám, kolegům mensanům, základní informace, ať už zvažujete podobné studium, nebo jste pouze zvědaví.

Klubíčko - Tlumačov

24.06.2012 23:46, autor: Vladimír Kutálek
To, co u běžného dítěte probíhá velice krátkou dobu, u speciálního dítěte je zpomalené jako pod mikroskopem.

Stipendia pro studium v zahraničí

1.04.2012 02:51, autor: Tomáš Kubeš
Dovolím si shrnout a doplnit informace, které se objevily v diskusi na intranetu, jež se týkala možnosti získání peněz na studium ve Velké Británii (kde se platí školné). Následující organizace poskytují podporu českým studentům při studiu v zahraničí. Výčet není kompletní, hledejte, nevzdávejte se. Dodávám, že o stipendium je třeba žádat dlouho před podáním samotné přihlášky ke studiu. Teď je dobrá doba začít hledat zdroje pro studium se začátke...

Nadání jako možný zdroj problémů

1.04.2012 02:42, autor: Ranko Rajović (přeložila Jitka Nováková)
Asi 20 procent velmi nadaných dětí (IQ vyšší než 160) má emoční a sociální problémy, zatímco v celé populaci se tyto potíže projeví u méně než 10 %. Nadané děti se specifickým talentem s IQ od 125 do 145 mají méně problémů s adaptací na okolní prostředí.

Logická olympiáda 2012 v médiích

29.01.2012 23:02, autor: více autorů
Odkazy na příspěvky týkající se Logické olympiády 2012 v českých médiích.

Schopnost předškolních dětí určovat počet objektů předpovídá jejich zdatnost v matematice na škole 

24.12.2011 00:37, autor: Institut Kennedyho Kriegera, přeložila Martina Bártová
Z originálu Preschoolers’ Grasp of Numbers Predicts Mathematics Performance in School Years, (www.eurekalert.com), Mensa International Journal extra, prosinec 2011, přeložila Martina Bártová

Všechno umím, tak se nudím 

31.08.2011 11:00, autor: Z diskuse na intranetu Mensy sestavila Lenka Molnárová
Máte doma dítě, které se ve škole nudí? Třeba ho jen nebaví samo učení a nejraději by si celý den hrálo hry na počítači. Nudí-li se ale proto, že je znalostně výrazně před zbytkem třídy, zbystřete. Na mensovním intranetu se rozběhla zajímavá diskuse...

Cenu Zlatý oříšek 2010 získala i Radka Janků z Nejdku

27.03.2011 08:49, autor: Petr Janků
Zlatý oříšek je projekt zaměřený na vyhledávání a podporu mimořádně nadaných a šikovných dětí ve věku 6 – 14 let. Vítězem se může stát každý chlapec nebo děvče, kteří v daném roce vytvoří nebo učiní něco mimořádného v jakémkoliv oboru.

Oblast nadaných předškoláků a Mensa ČR  

14.01.2011 23:18, autor: Jitka Fořtíková
Mensa se snaží pomáhat nadaným dětem rozvíjet jejich talent. Článek Jitky Fořtíkové vás seznámí s tím, co se v roce 2010 v tomto směru povedlo.

Osmileté gymnázium Buďánka mění název i sídlo

4.11.2010 22:42, autor: Marcela Fatrová
S novým školním rokem se Osmileté gymnázium Buďánka přejmenovalo na Mensa gymnázium a přestěhovalo se do nového působiště v areálu ZŠ Jana Wericha ve Španielově ulici v Praze-Řepích. Po několika letech nejistoty a hledání tak má gymnázium konečně stabilní zázemí, které nám umožní více se věnovat rozvoji školy a vytvářet lepší podmínky pro studenty a učitele.
Počet položek: 26položek na stránku: 1 2 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .