Klubíčko - Tlumačov

To, co u běžného dítěte probíhá velice krátkou dobu, u speciálního dítěte je zpomalené jako pod mikroskopem.

V sobotu 24. 3. 2012 jsme se vypravili do dalekého Tlumačova u Zlína hledat speciální mateřskou školku Klubíčko. Paní Stodůlková s sebou vzala i syna, jenž byl hlavním důvodem, že se do založení speciální MŠ před lety pustila. Jak mnohokrát zdůraznila, ona „jen“ vyřídila byrokracii a posháněla povolení a dotace. Zbytek je práce učitelek a provozních MŠ. Mateřská školka se stará o směs cca třiceti „speciálních“ dětí, u kterých se v raném věku projevil autismus, nedokonalosti řeči a další podobné komunikační problémy i s jejich kombinacemi. Výše školného je nastavena na 400 Kč měsíčně, protože většina rodin se speciálními dětmi je nepříliš majetná, alespoň jeden rodič je doma a pobírá příspěvek na péči. Školka funguje neubytovacím způsobem, protože dítě nemá být připraveno o rodinu, ale na druhou stranu potřebuje zvláštní péči a výuku a rodiče si také potřebují odpočinout. Nejen výše školného, ale především proslulost výsledků a přístupu zapříčinily, že jedna rodina se kvůli této MŠ přestěhovala až z Plzně.

Prošli jsme školku skrz naskrz. Všude jsme viděli na míru vyrobený nábytek, pomůcky i metody speciálně vytvořené pro autistické děti nebo děti s jinými specifickými problémy. Vše bylo účelné, praktické a přitom skvěle vypadající. Vše má svůj skrytý, neznalému člověku na první pohled neviditelný důvod, od umístění nábytku až po značení. Byl jsem přímo fascinován vytvořenými pomůckami bez ohledu na to, jak vypadaly a kolik stály. Jeden výrok hostitelky za všechny: „Mít takové děti je požehnání.“ Nejenže si rodiče s běžným dítětem uvědomí, jaké mají štěstí. Ale to, co u běžného dítěte trvá velice krátkou dobu, u speciálního je zpomalené jako pod mikroskopem.

Plánovaný konec v sedmnáct hodin se nekonal, odjížděli jsme o půl sedmé na další mensovní akci v okolí. Ale víceméně celou dobu jsme se dozvídali plno zajímavých informací včetně vyčerpávajících odpovědí na všetečné dotazy. Já jako jediný reprezentant neněžného pohlaví (kde jste byli ostatní??!) jsem se kromě jednoho okamžiku cítil velice dobře. Tím jediným okamžikem byla stížnost a doufám neoprávněné zevšeobecnění, že otcové rodinu se speciálním dítětem zpravidla opouští.

Na závěr byl postesk, že současné zákony pravděpodobně přinutí jedno speciální dítě k nástupu do normální školy, kde ztratí minimálně rok života a kde nebude schopno komunikovat svým způsobem, a to proto, že díky této MŠ se naučilo komunikovat do té míry, že v testu získalo hodnocení normální intelekt!

Autor: Vladimír Kutálek
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2021 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 4/2021
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .