Nebojte se studia v zahraničí 

4.04.2013 16:25, autor: Martin Bucháček
Mezi českými studenty jsou oblíbené krátkodobé studijní pobyty na zahraniční univerzitě, často využívají především program Erasmus. Jen málo studentů však uvažuje o tom, že by v zahraničí absolvovalo celé studium. Vysoké životní náklady, školné a jazyková bariéra bývají nejčastějšími důvody, proč většina studentů volí některou z univerzit v České republice, ačkoliv by mnozí z nich měli potenciál absolvovat vybranou prestižní zahraniční univerzitu...

Studium v Belgii, v Evropské škole

19.02.2013 14:45, autor: Kateřina Blížkovská, redakčně upraveno
Spolužáci různých národností a studium v několika jazycích - zkušenosti české studentky Kateřiny Blížkovské z Evropské školy v Bruselu

Studium dvou vysokých škol současně

19.02.2013 14:40, autor: Libor Kožík
Studium dvou vysokých škol současně je výzvou - naučí člověka organizovat si čas, zvládat stres a mnoho dalšího.

Studium na Cambridge

7.02.2013 14:32, autor: Pavel Hait
V minulém čísle časopisu jsem stručně popsal přijímací řízení na Cambridge University a možnosti financování. Tento text popisuje mé dojmy ze samotného studia (konkrétně jsem studoval graduate program MPhil in Economics). Mnoho z níže uvedeného se podle mě vztahuje také na studium na Oxford University (univerzita je podobně stará, je srovnatelně hodnocena a funguje na bázi kolejí…).

Stipendia pro 50 studentů

20.10.2012 14:13, autor: Jitka Tkadlecová
Studovat na Oxfordu, Yale nebo na některé z dalších prestižních univerzit či vysokých škol? Pro mnohé generace nadaných studentů to byly v minulosti pouze nesplněné sny. Nadace The Kellner Family Foundation již čtvrtým rokem pomáhá studentům tyto sny uskutečňovat. V letošním akademickém roce získala stipendium z projektu Univerzity již padesátka mimořádně talentovaných mladých lidí, kteří projevili odhodlání i schopnosti uspět v silné vysokoškols...

Přijímací proces na Cambridge University a možnosti financování studia

20.10.2012 13:47, autor: Pavel Hait
Tento článek rozebírá přijímací řízení na magisterský (v originále graduate) program MPhil in Economics na druhé nejstarší britské univerzitě a též informuje o možnostech financování. Druhá část článku, která vyjde v příštím čísle časopisu, popisuje dojmy ze samotného studia. Účelem obou textů je poskytnout vám, kolegům mensanům, základní informace, ať už zvažujete podobné studium, nebo jste pouze zvědaví.

Stipendia pro studium v zahraničí

1.04.2012 02:51, autor: Tomáš Kubeš
Dovolím si shrnout a doplnit informace, které se objevily v diskusi na intranetu, jež se týkala možnosti získání peněz na studium ve Velké Británii (kde se platí školné). Následující organizace poskytují podporu českým studentům při studiu v zahraničí. Výčet není kompletní, hledejte, nevzdávejte se. Dodávám, že o stipendium je třeba žádat dlouho před podáním samotné přihlášky ke studiu. Teď je dobrá doba začít hledat zdroje pro studium se začátke...

CERN a bunkr plný ajťáků

2.11.2010 22:35, autor: Tomáš Tauber
Tomáš Tauber strávil léto na stáži v programu Openlab. Zážitkem nebylo jenom zpracovávání ohromného množství dat z CERNu, ale i samo ubytování.

Z Oxfordu si „znalosti” nepřinesete. Nejsou důležité

2.11.2010 22:24, autor: Jan Indráček
O prestižní Oxfordské univerzitě slyšel už asi každý. Jaké to ale je, na takové univerzitě studovat? Článek Jana Indráčka vám to přiblíží.

Výměnné pobyty středoškoláků

11.10.2009 18:04, autor: Lída a Honza Wallovi
Jak to vypadá, když si k sobě domů vezmete zahraničního studenta? A co všechno k výměnným pobytům obecně patří? O tom hovoří Lída a Honza Wallovi.

CERN – „země“ technickým studentům zaslíbená

5.03.2009 09:23, autor: Tomáš Kubeš
Možností jak jako student získat kousek na pracovním trhu tolik žádané praxe, vydělat si slušných pár korun, procvičit si cizí jazyk nebo se zdokonalit ve svém oboru můžete v dnešní době nalézt nespočet. Málokdy se Vám však podaří vše skloubit do jednoho jediného zážitku, na který budete dlouho vzpomínat. Rád bych Vám v následujícím článku představil jednu z cest jak toho dosáhnout – program CERN Technical Students, který Vám umožní až rok ...

Studium v zemi ohně a ledu s grantem od NAEP

5.02.2009 10:14, autor: Tomáš Kubeš
Jsem velmi rád, že mohu žít v době, kdy největší překážky v cestování jsou ty v nás – kdy ostnaté dráty padly a od poznání cizích kultur nás dělí jen vlastní rozhodnutí sbalit si kufr a vyrazit. Peníze opravdu nemusím být problém, jak popíši v následujícím článku.
Počet položek: 12položek na stránku: 1
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .