Studium dvou vysokých škol současně

Studium dvou vysokých škol současně je výzvou - naučí člověka organizovat si čas, zvládat stres a mnoho dalšího.

Na intranetu Mensy delší dobu probíhala diskuse (https://intranet.mensa.cz/index.php?men=men5.3.0.0&f=2&t=251) nad otázkou, zda je nebo není dobrý nápad studovat dvě vysoké školy zároveň. Z diskuse se svolením rád vybírám a přetiskuji příspěvek Libora Kožíka, pod který se mohu jakožto absolvent FEL-ČVUT (2000-2007) a FPH-VŠE (2001-2009) s naprostým souhlasem podepsat a potvrdit validitu v něm uvedených tezí i s odstupem času – Ing. et Ing. Tomáš Kubeš, šéfredaktor.

Já souběžně dvě vysoké školy studuji, ale nejsou to nejnáročnější obory (podnikové hospodářství a politologie). Mohu říci, že současné studium dvou vysokých škol člověka naučí mnoho věcí nad rámec toho, s čím se setká na přednáškách. Především organizovat si čas, hledat skulinky nebo nová řešení a eliminovat všechno přebytečné. To je zatraceně dobré a věřím, že každý Knihy - ilustracetento způsob uvažování v budoucnu s výhodou uplatní. Aby se vše dalo stihnout, člověk se musí naučit dokonale zvládnout to, co si naplánuje, protože mu nezbývá mnoho místa na zdlouhavé odkládání – odsouvání je cesta do záhuby. (Ve výsledku často budeš třeba ten „hlupák“, co se aktivně hlásí na první prezentaci v semestru a podobně.) Naučíš se také zvládat pořádný nápor stresu. Nejvtipnější je, když vidíš vystresované lidi, kteří studují jen jeden obor s tebou; pak však vidíš totéž i na druhé fakultě – a ty si můžeš říct, že zvládáš obojí stres zároveň. V tu chvíli si uvědomíš, že jsi na tom úplně stejně jako oni, že naše výkonové možnosti jsou dány množstvím práce, ne našimi limity. Tohoto zjištění si obrovsky cením. Ale to si člověk musí zažít.
Velkou výhodu vidím také v tom, že studium přece jen ještě není práce. Když zažíváš přílišné tlaky, tak si je můžeš v případě nouze korigovat a například něco pustit k vodě (což v práci nejde) a celkově se naučit zacházet se stresem. Mnoho prvních zaměstnání končí tak, že člověk nezvládne stres, protože tuto průpravu nemá.
Já osobně nelituji rozhodnutí jít na dvě vysoké školy. Nevěřím, že jsem o něco přišel. Ale to záleží i na tom, jaký žil člověk život „předtím“. Já jsem na střední žil naplno a užíval si života; studiu jsem moc nedal, protože jsem si vždy říkal, že i střední školu lze zvládnout bez učení. Pak mi došlo, že je potřeba zabrat a začít dřít, abych pak měl dobrou pozici na pracovním trhu.
Můžu to tedy doporučit. Člověk však musí přežít první zkouškové období. To je peklo. Časem (asi po prvním roce studia dvou VŠ současně) člověk pochopí, že to není taková hrůza, a může se zase posunout dál. Teď už nevidím problém při dvou středně těžkých VŠ zároveň pracovat na částečný úvazek nebo se „bavit životem“, prostor pro to je. V příštím semestru odjíždím na „Erasmus“ s tím, že budu na jednu ze svých škol dojíždět z Vídně. Prostě další výzva.

Ilustrace: www.SXC.hu


Autor: Libor Kožík
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2022 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 4/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .