Studium v Belgii, v Evropské škole

Spolužáci různých národností a studium v několika jazycích - zkušenosti české studentky Kateřiny Blížkovské z Evropské školy v Bruselu

Už jsem členkou české Mensy od letních prázdnin, ale bohužel jsem ještě neměla příležitost se zúčastnit žádného setkání. To je způsobeno tím, že už delší dobu - zhruba 13 let - bydlím v Bruselu s celou svou rodinou. Rozhodla jsem se tedy alespoň napsat článek o tom, jak vlastně v Bruselu žijeme, do skvělého časopisu Mensa.Evropská škola Brusel IIINavštěvuji devátým rokem Evropskou školu Brusel III.. Na druhý stupeň chodí celkem 1 800 žáků různých národností Evropské Unie. Každá Evropská škola má několik oddělených jazykových sekcí. U nás v Bruselu je anglická, francouzská, holandská, řecká, německá, česká, slovenská a španělská. Toto nám umožňuje poznávat různé kultury a nové lidi. Každé ráno i odpoledne jezdíme školním autobusem. Škola končí prvnímu stupni v 15:30 h a druhému v 16:15 h.
Naučila jsem se v této škole plynule francouzštinu a angličtinu, učím se německy. Můj “první jazyk“ je samozřejmě čeština, ale protože není dost žáků zrovna v této sekci, - v našem ročníku jsme jen čtyři - máme všechny ostatní předměty, například matematiku nebo fyziku, v našem druhém jazyce. Výuka jazyků je skvělá v tom, že 90 procent učitelů jsou rodilí mluvčí.
Dějepis a zeměpis máme všichni povinně v našem tzv. druhém jazyce - pro mě je to angličtina. I různé odborné předměty, jako ekonomiku, máme také v angličtině. Toto nám velmi pomáhá zdokonalovat se v jiném než mateřském jazyce.
V mém ročníku - pátém na druhém stupni, desátém celkem (máme 12 let školy celkem - 5leté primární (ekvivalent 1. stupně ZŠ) a 7leté sekundární vzdělávání (ekvivalent 2. stupně ZŠ a úplného středního vzdělání ukončeného úspěšným vykonáním maturitní zkoušky) - si vybíráme jaké předměty si zvolíme do posledních dvou roků naší výuky. Můžeme kombinovat všechny předměty. Například bych si mohla vybrat biologii, zeměpis a výtvarnou výchovu. Musíme ale mít určitý počet hodin (minimálně 31, maximálně 35) a určité předměty jsou povinné.
Náš známkovací systém je také zcela jiný. 10 je nejlepší známka, 0 nejhorší. Jinými slovy známkuje se v rozmezí desetistupňové škály. Smíme dostat nejhůře 6, abychom prošli (odpovídá v pětistupňovém známkování známce 4). Za celý rok dostaneme vždy čtyři vysvědčení.

Foto: Ecole Européenne de Bruxelles III, http://www.eeb3.eu/

Autor: Kateřina Blížkovská, redakčně upraveno
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 4/2022 (srpen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 4/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .