Transsexuálové a společnost: Slalom mezi paragrafy

10.02.2019 17:13, autor: Vladimír Kutálek, redakčně upraveno
Transsexuálové. Co o nich vlastně víme? Dokud některého z nich blíže nepoznáme, většinou soudíme povrchně. Někdo si vzpomene na Prague Pride, jiný na travesty show (což s nimi nemá nic společného), další je vnímá jako hrozbu pro manželství a rodinu. Málokdo ví, s kolika problémy a překážkami se tito lidé musejí potýkat.

Když spíme, naše paměť myslí na budoucnost

19.08.2018 14:26, autor: Hana Kotinová
Od chvíle, kdy jsem objevila akce typu Týden vědy či Veletrh vědy, se snažím nevynechat žádnou z nich. Kromě dávky informací o nejnovějších trendech a inspirativních myšlenek se tu občas dozvím i něco zajímavého o sobě. Například o své paměti.

Poslání Mensy

16.12.2017 00:00, autor: Mark Dettinger, Mezinárodní radní pro malé národní Mensy Z článku On the Goals Of Mensa, Mensa World Journal 12/2017, číslo 059, přeložil Petr Psutka.
Když Lance Ware a Roland Berrill v roce 1946 zakládali Mensu, měli ambiciózní vizi. Chtěli vytvořit intelektuální aristokracii, řešit problémy světa, vytvořit mozkové centrum, které bude radit vládě v politických otázkách.

Jak se importuje jugger

12.08.2017 15:09, autor: Jan Hanzelka, Zuzana Funiaková
Když se řekne sportovní turnaj, málokdo si představí CAD modelovaní, 3D tisk z různých materiálů, prototypování forem, pěnění molitanu či šití. A přesto přesně takto vypadala příprava našeho prvního mezinárodního turnaje ve sportu u nás zatím málo známém – juggeru. Před zápasem geekovské prototypování a v zápase napůl fotbal a napůl šerm. Vítejte ve světě juggeru.

Nic méně než to dost možná nejdůležitější

24.06.2017 15:47, autor: Stanislav Wolf
Smrt je ve společnosti nepopulární téma. Možná proto, že ji doprovází mnoho otazníků. Jenže než k ní dojde, než se to stane, máme velkou příležitost – více, či méně změnit tento svět.

Proč spořit?

12.04.2017 23:18, autor: Vladimír Kutálek
Proč vůbec spořit? Proč hledat místa, kde budu utrácet méně? Z mnoha různých důvodů. Nejen proto, že se vám nedostává peněz na to, co chcete nebo potřebujete, důvody se najdou i pro ty, co spořit „nepotřebují“.

Celostátní mensovní setkání – jsou to ještě opravdu setkání?

12.04.2017 23:13, autor: Jan Gruber, redakčně upraveno
Celostátní setkání Mensy jsou již každoroční tradicí, nicméně program i styl setkání se každým rokem vyvíjí.

Volby do orgánů Mensy International očima Tomáše Blumensteina

12.04.2017 23:09, autor: Tomáš Blumenstein
Každé 2 roky probíhají volby členů ExCommu, přičemž první 4 jmenované volí celá členská základna Mensy na světě a D-SNM je volen předsedy „malých“ národních Mens. Bývalý předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein se rozepsal o tom, jak takové volby probíhají.

„Otravná“ statistika

24.04.2016 18:52, autor: Iva Berčíková
Iva Berčíková se rozhodla udělat anketu o tom, jaká je pro mensany ideální akce.

Rozhovor s členem Mensy PharmDr. Vladimírem Finsterlem, MBA 

11.02.2016 16:17, autor: Petr Štěpán
S Vladimírem jsem se sešel 11. listopadu v restauraci s krásným výhledem na Pražský hrad. Ač schůzka trvala necelou hodinu, rád bych vás přizval ke stolu a podělil se s vámi o zajímavý rozhovor s jedním z našich kolegů mensanů.

Co chybí dětem v dětských domovech? Samostatnost!

13.10.2015 21:45, autor: Ondřej Podlešák
Dovedete si představit, jak se žije v dětských domovech? Moje představa byla taková, že zde vegetuje několik dětí, kterým tragicky zahynuli rodiče, a nemá se o ně kdo postarat. Myslel jsem, že děti žijí v nuzných podmínkách, podobných jako třeba na ubytovnách. Opak je pravdou.

Studium na vysoké škole byla hrůza. Tři důvody, proč bych studoval znovu

13.10.2015 21:42, autor: Ondřej Podlešák
Všude si přečtete a poslechnete, že vysoké školy produkují stále více absolventů a „co teda všichni budou dělat“. Byť při práci, na vysokou školu jsem se přihlásil – a šel bych na ni znova. A ne proto, abych udělal radost babičce, ale z praktického důvodu – přijde mi to užitečné.

Jak jsem chtěla být nejchytřejší

31.05.2015 20:23, autor: Hana Kotinová, redakčně upraveno a zkráceno
Dne 17. 12. 2013 přistála v mé e-mailové schránce zpráva: "Hledáme nejchytřejšího Čecha..."

Pároš, nepároš aneb Mensa všude s námi

9.08.2014 14:38, autor: Hana Kotinová
Jaké jsou zkušenosti s propagováním Mensy na akcích jako je Bambiriáda a festival šachu a her Czech Open? To nám popíše autorka tohoto článku.

Můj příběh

14.08.2013 22:07, autor: Lukáš Kobierský; redakčně upraveno
Pršelo. Už třetí týden v kuse pršelo. Uplakanou atmosféru ponurých dnů rozjasňovala jen tavící se ocel z vysokých pecí, kolem kterých jsme procházeli na pracoviště.

Vzpomínka na testování v Olomouci

27.02.2013 11:36, autor: Dušan Fürst
Dovolte, abych se ještě vrátil k testování konanému odpoledne a večer dne 30. 10. 2012 v Olomouci, kde se testování již dlouho nepořádalo.

Mensa tehdy a dnes

17.02.2013 19:20, autor: Veronika Černá
Ačkoliv se stále řadím do „mladších ročníků“, jsem již opravdovým pamětníkem Mensy. Pyšním se „pořadovým“ (členským) číslem 5 (poznámka redakce: členské číslo 0001 má zakladatelka Mensy na našem území, doktorka Hana Drábková).

www.hearth.net

17.02.2013 19:17, autor: Josef Sysel, redakčně upraveno
Každý začátek je těžký a jinak to není ani u hledání prvního zaměstnání. V současné době chtějí téměř všichni zaměstnavatelé po kandidátech praxi. Kde má však člověk sehnat praxi při studiu, už neříkají. Mnoho z nás má praxi z brigády u pokladny nebo ze skladu. Pokud se však ucházíme o volné místo v účetním oddělení, tak naše šance uspět je minimální.

Ahoj, jsem tu správně?

11.01.2013 23:31, autor: Pavla Pechová
Mimořádné Souznění Badatelů Rozvernosti Nadhledu Optimismu, to je zkrátka (nebo zkratka?) MS BRNO.

Valná hromada MS Brno aneb přece jsou normální

19.10.2011 10:01, autor: Kamil „KIM“ Sedláček
Jmenuji se Kamil Sedláček, narodil jsem se ve Znojmě a nyní bydlím asi 5 let trvale v Brně. Odmala mě baví rébusy a jakékoli jiné věci, u kterých jde zavařit mozek. Asi jako většina z nás, jsem si udělal nějaký ten testík na „íkvéčko“ v časopise nebo na internetu.
Počet položek: 38položek na stránku: 1 2 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .