Jak jsem se stal pro své okolí „věhlasným mensanem“

9.10.2011 18:07, autor: Kristian Svoboda
Poslušen výzvy v letošním dubnovém čísle našeho časopisu Mensa, abychom sepsali zkušenosti o tom, „jak se okolí dozvědělo, že jsem člen Mensy“, jsem „zplodil“ následující článek o své zkušenosti.

Jak se mé okolí dozvědělo, že jsem členkou Mensy

9.10.2011 17:47, autor: Hana Vlčková
V časopise jsme požádali členy, aby se s námi podělili o to, jak se jejich okolí dozvědělo, že jsou členy Mensy. Zde uveřejňujeme jednu z došlých odpovědí od paní Hany Vlčkové.

V sedmdesáti na Kilimandžáro

9.09.2011 18:51, autor: Frank Juran
S přibývajícími lety nemusí člověk opomíjet to, co ho baví. Frank Juran právě v 70 letech prožil jeden z nejkrásnějších zážitků v životě - zdolal nejvyšší horu Afriky.

Můj nejkurióznější mensovní zážitek

9.09.2011 18:44, autor: Láďa Adamec
V mense potkáte spoustu zajímavých lidí. Například Nizozemce Harolda.

První mensovní akce

4.06.2011 15:12, autor: Redakce
První mensovní akce? Lapálie, skvělý zážitek, legrační či překvapivá událost,... Každý, kdo ji již zažil, má určitě svou jedinečnou a neopakovatelnou zkušenost. My jsme vás vyzvali, abyste se s námi o svou první mensovní příhodu podělili. Chtěli bychom srdečně poděkovat všem, kteří nám svoji práci zaslali, a s velkou radostí čtyři nejlepší publikujeme!

My Better Myself

2.06.2011 14:36, autor: Jana Havelková
Dva týdny, krásné prostředí Vysočiny, týmová práce, kamarádi, angličtina, lektoři z celého světa, legrace noví přátelé, exotické kultury a studentská organizace AIESEC.

Máš IQ > 150? Tak to ti stačit nebude! aneb Článek o Tmou! a šifrovacích hrách vůbec

3.02.2011 23:38, autor: Jan Klusáček
Nejslavnější a nejstarší z šifrovacích her – Tmou! se v roce 2010 konala už podvanácté. S týmem Bazinga! jsme se pokusili ověřit platnost věty z nadpisu článku, kterou organizátoři z Instruktorů Brno ozdobili letošní ročník soutěže. Jak jsme dopadli, si můžete přečíst v následujících řádcích.

Co pro mě znamená slovo Mensa?

1.09.2010 13:14, autor: Tomáš Kubeš
K sepsání této úvahy mě přivedla návštěva severoamerického výročního mensovního setkání – ač jsem se ocitl na místě, které jsem vůbec neznal, s lidmi, které jsem ještě neznal, měl jsem prakticky okamžitě pocit, že „jsem v Mense“, že jsem na místě, kde se cítím dobře a kam patřím. To mě přimělo k zamyšlení nad tím, co pro mě Mensa znamená, co tvoří náplň „éterické aury Mensa“, kterou jsem kolem sebe cítil.

Geocaching aneb Jak dostat děti do přírody

27.06.2010 19:22, autor: Za 4cav Petr Čavojský, petr.cavojsky@mensa.cz
Tento článek je určený pro mudly – tedy pro všechny, kdo geocaching nedělají nebo dokonce ani neví, co to znamená.

Proč (ne)jsem členem Mensy

23.06.2010 16:35
V časopise 2/2009 (březen) jsme vyhlásili soutěž o nejlepší esej na téma „Proč (ne)jsem členem Mensy“. V redakci se sešlo celkem sedm příspěvků. Nejzajímavější z nich nyní přetiskujeme.

Výprava za jehlou a šlachou

20.04.2010 10:44, autor: Pavel Oplt
Když mě Čeyanala (Jana Kluiberová) zvala na cestu do Dolan na kurz indiánských řemesel pořádaných Tate Osmakou, zaradoval jsem se.

 Zajatec Grobovky

20.04.2010 10:22, autor: Věra Čepková
Letos si připomínáme 65. výročí náletu na Prahu – 14. února 1945. I já jsem měla v tomto dni svou roli. Pár let po válce jsem začala své vzpomínky zapisovat, tedy i „škaredou středu“.

Rozhovor s Helenou Metelkovou, předsedkyní pobočky PTPI ve Šternberku

11.04.2010 23:16, autor: Markéta Erbsová
Mezinárodní organizace PTPI vznikla v roce 1956 v Americe. Pobočka (chapter) ve Šternebrku vznikla v roce 2004. Hlavním posláním PTPI je prostřednictvím kulturních, humanitárních a vzdělávacích činností pomáhat k rozvoji celosvětové sítě přátelství. Lidé spolupracují při výměnných pobytech za účelem poznání nových kulturních tradic a zvyků, skrze které si lépe porozumí. Členové i nečlenové mohou spolupracovat také na národní úrovni.

Moje cesta s Mensou

14.12.2009 22:15, autor: Jana Votrubcová
Jana Votrubcová se do Mensy dostala spíše náhodou. Po dlohé cestě, která místy nebyla vůbec jednoduchá, v ní však nakonec našla víc než jen přátele a zábavu.

Anglie během 63 let českýma očima

5.10.2009 22:26, autor: Kristian Svoboda, svobodakris@volny.cz
Jak vypadá Anglie dnes a jak vypadala před 63 lety očima jednoho z Mensanů. Nakolik se život v ostrovní monarchii změnil, zachytil Kristian Svoboda.

Zrnka písku

29.09.2009 20:22, autor: Petra Frumarová
Osud tomu chtěl a v prvních pár dnech tohoto roku mě vítr odvál do Saudské Arábie. A konkrétně přímo do hlavního města této velmi zajímavé a trochu zvláštní země - Riyadhu. Zde se pokouším pracovat jako zdravotní sestřička v nemocnici.

Na jízdním kole okolo republiky 2008

18.11.2008 22:23, autor: Martin Adámek, Jiřina Vlková
Moje cesta na jízdním kole okolo republiky začala 1. 9. dopoledne a skončila 19. 9. v podvečer návratem zpět do Náchoda. Cílem bylo něco vidět, něco se dozvědět a něco poznat. A tento cíl se letos docela podařilo splnit ...

Filtrování pošty

13.10.2008 10:04, autor: Jan Mazánek
Také vám chodí spousty emailů a nechcete je mít "na jedné hromadě" ve složce Doručená pošta? A nebo si chcete posílat ty důležité jako textovky na mobil? Ale opravdu jenom ty, které vy sami považujete za důležité? Pak čtěte dál...
Počet položek: 38položek na stránku: |< < 1 2
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .