Co chybí dětem v dětských domovech? Samostatnost!

Dovedete si představit, jak se žije v dětských domovech? Moje představa byla taková, že zde vegetuje několik dětí, kterým tragicky zahynuli rodiče, a nemá se o ně kdo postarat. Myslel jsem, že děti žijí v nuzných podmínkách, podobných jako třeba na ubytovnách. Opak je pravdou.

Navštívili jsme tři dětské domovy v Ústí nad Labem – všechno byly perfektně udržované komplexy. Děti, které zde žijí, většinou nejsou sirotci. Do dětského domova se dostanou z rodin narkomanů nebo z rodin s nedostatečným finančním zázemím. Jak vypadá jejich život v dětských domovech?„Jeden den mají všechno zdarma, ráno se probudí a za vše platí.“

Vše nezbytné je k dispozici. Jídlo, oblečení, televize, internet, hry, koníčky. My jsme do dětských domovů jeli jako zástupci neziskové organizace Centrum finanční gramotnosti s cílem připravit program pro vzdělávání dětí z dětských domovů ve finanční gramotnosti. Většina dětí totiž odchod z dětského domova finančně nezvládne, končí v dluzích a útěkem před exekutory. Není se čemu divit: Ze situace, kdy všechno nezbytné mají zdarma, jdou přímo do tvrdého kapitalismu. A tuto samostatnost často nezvládnou, vždyť neznají ani cenu základních potravin.

Každý měsíc dostávají kapesné dle věku, nejstarší děti až 450 Kč. Většina jich hned po ZŠ chodí na brigády, kde si dokáží vydělat dalších 500 až 3 000 Kč měsíčně. Tyto peníze mohou utratit za zbytečnosti – sladkosti, šperky, oblečení, telefony, a pokud se nepodaří děti ohlídat, i za cigarety a alkohol. Všechny děti, vychovatelé i ředitelé dětských domovů shodně říkají, že takto vydělané peníze utratí prakticky okamžitě, často i několikatisícové sumy během jednoho dne.

„Chodím pracovat každý víkend do skladu. Dostal jsem výplatu 3 000 Kč a hned jsem vše utratil, snad během půl hodiny,“ říká sedmnáctiletý Lukáš.

Během pobytu v dětském domově se děti ke správě peněz vůbec nedostanou. Co se ale stane, když z tohoto zařízení vyjdou a musí se zapojit do běžného života? Jakmile dostanou výplatu, peníze se rozkutálí, nezbude na jídlo, nájemné ani další důležité věci. Jedinou cestou z problémů je úvěr. Další měsíc se ale situace opakuje, tentokrát ovšem nezbude ani na splátku úvěru. Naděje na slibný začátek jsou ztraceny.

Na některé děti při odchodu čeká suma peněz v bance, někdy dědictví v podobě domu či bytu. Jejich představy jsou opět velmi vzdálené realitě. Modelový příklad: „Až odsud vyjdu, prodám dům, který zdědím, a koupím si dva koně,“ říká sedmnáctiletá dívka. Navíc si od těch, kteří něco zdědí, mnohokrát půjčují ostatní děti a peníze nevracejí.

Sponzoři dětských domovů často zaplatí řidičské průkazy, dárky na Vánoce – tablety, telefony. Při odchodu z dětského domova dostávají děti tzv. odchodné (25 000 Kč, pokud dokončí školu; nedokončí-li ji, 15 000 Kč). Tyto peníze opět dokáží rychle a zbytečně utratit, v nejlepším případě je využijí jako kauci na nájemné.

Autor: Ondřej Podlešák
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .