Máš IQ > 150? Tak to ti stačit nebude! aneb Článek o Tmou! a šifrovacích hrách vůbec

Nejslavnější a nejstarší z šifrovacích her – Tmou! se v roce 2010 konala už podvanácté. S týmem Bazinga! jsme se pokusili ověřit platnost věty z nadpisu článku, kterou organizátoři z Instruktorů Brno ozdobili letošní ročník soutěže. Jak jsme dopadli, si můžete přečíst v následujících řádcích.
TMOU!Výzva. Hádanka. Zkouška. Tým. Spolupráce. Zima. Tma. Tohle a mnohem víc v sobě ukrývají šifrovací hry. Nejslavnější a nejstarší z nich – Tmou! se v roce 2010 konala už podvanácté. A právě Tmou! organizátoři z Instruktorů Brno ozdobili větou, kterou jsem použil jako název tohoto článku. Je to zajímavá věta. Někoho může deprimovat to, že ani kdyby byl třeskutě inteligentní, tak by mu to nebylo nic platné, někoho může motivovat, protože inteligence u této hry není vše a někoho může provokovat, aby se pokusil ověřit jeho platnost. Já patřím do poslední skupiny, a tak jsem se letos na začátku listopadu pokusil s týmem Bazinga! projít 5. a 6. listopadu Tmou!

O šifrovačkách obecně

Šifrovací hry jsou poměrně moderní záležitost (Tmou! je 12 let). Cílem je dojít přes různé šifry (paralelně či sériově) do cíle. V šifrách bývá ukryta poloha dalšího stanoviště, heslo nebo něco, co umožňuje další pokračování ve hře. Šifry bývají velmi různorodé, od číselných a grafických až po různé slohovky, zakamuflovanou morseovku či logické úlohy. Organizátoři se také snaží vymýšlet šifry co nejoriginálnější, protože některé principy se opakují velmi často. Nejznámější hry jsou kromě Tmou! např. Matrix, Bedna, Svíčky nebo internetový Sendvič.TMOU! - jedna ze šifer

Jak na to

Co je tedy pro úspěšné zdolání nástrah šifrovací hry třeba? Pokud opomeneme vybavení do mrazivého nočního lesa(baterka, karimatka, teplé oblečení) a technické vybavení (pastelky, papíry, fólie, pravítko, nůžky, lepidlo), tak především dobrý tým. Tým se zpravidla skládá z pěti lidí. Každý by měl přemýšlet jiným způsobem a navzájem se doplňovat. Velmi se tedy hodí lidé jako matematik, informatik, logik, lingvista, kombinatorik, optimista, znalec, trpělivý pracant, mapař a zkušený luštitel, který za sebou už má vícero šifrovaček. Běžný postup při luštění vypadá následovně. Po vyzvednutí šifry a rozbití tábora se dají hlavy dohromady (brainstorming). Co je na šifře divné, co by to mohlo být, co to rozhodně nebude, jak na to, různé podezřelé věci. Důležité je, aby bylo všechno řečeno nahlas. Co někomu přijde jako holý nesmysl, může jinému ukázat cestu k řešení. Potom se vyberou nejpravděpodobnější řešení a rozdělí se práce (aby dva nepracovali na stejné věci). Při neúspěchu se celý postup opakuje, někdy i celou noc, dokud není šifra prolomena.

A jak tedy dopadla naše účast na Tmou!?

Po vcelku spanilé jízdě (jen na dvou šifrách jsme byli víc jak dvě hodiny) jsme ztroskotali na předpředposlední šifře. I když jsme i tu nakonec prolomili, nezbylo nám už dost času, abychom stihli dojít do cíle. Tam jsme došli asi půl hodiny po konci hry. IQ > 150 tedy opravdu nestačí, ale je to velká výhoda. Přikládám několik šifer na ukázku. Řešení, ostatní šifry, výsledky a statistiky z letošní Tmou! najdete na http://www.tmou.cz. Ahoj na příští Tmou!
Autor: Jan Klusáček
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 3/2020 (červen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 3/2020
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .