Moje cesta s Mensou

Jana Votrubcová se do Mensy dostala spíše náhodou. Po dlohé cestě, která místy nebyla vůbec jednoduchá, v ní však nakonec našla víc než jen přátele a zábavu.
Jana Votrubcová

Nyní jsem v Mense téměř neaktivní člen. Život mě totiž zavál do Dominikánské republiky, kde společně s mensankou Petrou Pelikánovou pracujeme pro mensanku Patricii Řeháčkovou.

Všechno to začalo, když mi téměř před 12 lety maminka dala příslušnou částku a poslala mě na testování IQ. Na výzvu někdejšího plzeňského člena, že plánuje oživit MS v Plzni, jsem se skoro na rok stala jejím „ostatním členem“, tzv. OČ, pod vedením samozvaného ideologického vůdce, tzv. SIV. Se svým SIV jsem vyrazila do Prahy k Vaškovi Fořtíkovi na svoji první mensovní akci, na oslavu příchodu nového tisíciletí, kde jsem byla výrazně nejmladším účastníkem mezi čtyřmi chlapy. Přiznám se, že tehdy mě Mensa příliš neoslovila.

Až po třech letech jsem se odhodlala zkusit další mensovní akci, a to rovnou podzimní setkání. Pamatuji si na mnoho účastníků, se kterými se nyní důvěrně kamarádím, ale tehdy jsem se ostýchala oslovit je a družit se s nimi. Moc důležité pro vmísení se do neznámého kolektivu pro mě byly družstevní soutěže, při kterých jsem se více seznámila se členy našeho týmu. Na každém dalším setkání jsem se skamarádila s dalšími mensany, o kterých teď mohu říci, že tvoří velkou část mých známých a jsem za ně moc ráda.

Se jménem svého bývalého manžela jsem za poslední čtyři roky udělala v rámci Mensy mnoho práce. Řadu let jsem testující, obnovila jsem MS Plzeň a byla její předsedkyní. Na jaře roku 2006 jsem byla kooptována do Rady Mensy a následně opakovaně zvolena. Tehdy jsem měla na starosti místní skupiny a jako svůj největší počin považuji, že s pomocí Evičky Vopálkové byla oficiálně znovu založena MS v Praze. V posledních třech letech jsem působila v orgánech OGB jako členka dozorčí rady OGB a asi rok dokonce jako člen správní rady. Dále jsem organizovala podzimní setkání roku 2006, dva vodácké výlety, lyžařské výlety, pomazánkovou a langošovou párty atd. V loňském roce jsem v srpnu reprezentovala Mensu ČR na evropském setkání Mensy EMAG v Německu a na podzim jsme s Alenkou Novotnou doprovázely Tomáše Blumensteina na IBD, výroční setkání předsedů Mens v Itálii.

Autor: Jana Votrubcová
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 3/2020 (červen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 3/2020
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .