„Otravná“ statistika

Iva Berčíková se rozhodla udělat anketu o tom, jaká je pro mensany ideální akce.
Začnu konstatováním, že Mensa pořádá málo akcí. Jejich počet neodpovídá ani poptávce, ani potenciálu členů.
Nejspíš budou mnozí nesouhlasit a letmý pohled do kalendáře jim dá za pravdu. Když jsem se ale na nabídku na březen a duben (psáno 1. 3.) podívala podrobněji, zjistila jsem, že polovina akcí (17 z 34) jsou schůzky místních skupin. V nabídce byl jeden zájezd, dvě víkendové a jedna celodenní akce.
Je skvělé, že se nabízejí různorodé aktivity, ale obávám se, že při jejich krátkosti a často nekontaktnímu charakteru se při nich nevytvářejí nové vztahy, jen utužují staré. Přitom díky intranetu je tak snadné vymyšlenou akci nabídnout ostatním. Pro zájemce o pořádání akcí nabízím výsledky ankety, kterou jsem zadala při podzimním celostátním setkání v Berouně. Z 55 vyplněných anketních lístků jsem se dozvěděla, že
a) druh ubytování není pro většinu rozhodující, ale je důležitý,
b) nadpoloviční většina byla pro akci v trvání 3–4 dny,
c) třetina účastníků nevlastní auto,
d) jen 5 osob je členem nějakého sportovního oddílu,
e) akcí by se lidé účastnili častěji, kdyby měli více volného času,
f) menší zájem byl o akce pořádané v zimě a o Velikonocích.
Překvapily mě odpovědi b) a c). Proto jsem je ještě položila v anketě na intranetu. Zde z 28 hlasujících byl největší zájem o víkendovou akci (11), pak o denní (9) a výše uvedená nejčastější odpověď získala 7 hlasů. O vztahu k autu se vyjádřilo 46 hlasujících. Auto nemělo k dispozici 16 z nich (21 používá auto občas, 9 výlučně). Počet respondentů byl malý, a proto nelze vyvozovat obecné závěry.
Hodně jsem si slibovala od ankety Top Six, kde je možné hlasovat pro akce ve čtyřech kategoriích a dále pro zážitek a organizátora. Bohužel k 29. 2. hlasovalo jen 13 osob.
Závěrem bych chtěla vyzvat všechny, kteří uvažují o pořádání akce, aby se nebáli a šli do toho. Mohou začít třeba tím, že připraví program v rámci akce někoho jiného. A když se pak na té akci sejde i jen pár mensanů, třeba se jí budou inspirovat a příště podobnou akci uspořádají sami.
Poznámka k autům: Předpokládám, že co se vlastnictví automobilu týče, musela se ve výzkumu vyskytnout nějaká skrytá negativní korelace mezi využíváním auta a odpovídáním na anketu. Na již zmíněném setkání v Berouně, které bylo výborně dostupné hromadnou dopravou a dlouhodobě jsme avizovali, že bude málo míst k parkování, ať lidé autem nejezdí, rozhodně nestačilo 40 míst pro 170–180 lidí. Na setkáních v odlehlejších místech bývají hotely plechovými stroji doslova obležené, odhadem na celostátní setkání jezdí autem cca 75–90 % účastníků. – Tomáš Kubeš
Autor: Iva Berčíková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .