Studium na vysoké škole byla hrůza. Tři důvody, proč bych studoval znovu

Všude si přečtete a poslechnete, že vysoké školy produkují stále více absolventů a „co teda všichni budou dělat“. Byť při práci, na vysokou školu jsem se přihlásil – a šel bych na ni znova. A ne proto, abych udělal radost babičce, ale z praktického důvodu – přijde mi to užitečné.

Jak řekl Michal Kašpárek v článku „Ať neskončíte jako ovce s vyznamenáním“  – dneska vám poradí každý, že Bill Gates ani Mark Zuckerberk školu nedodělali, a jak se mají. Ano, to je pravda. Stejně tak existují lidé, co vyhráli miliony ve sportce, ale sedět doma a sázet taky není úplně dobrý business plán. Zkrátka ne každý je Bill Gates a my středoproudoví bez zázračného podnikatelského nápadu váháme, jak naložit s prvními lety po náctiletých dobách. Tady jsou tedy ty důvody, proč bych šel na školu znovu. A to mi věřte, že jsem si v průběhu studií opravdu neužíval.

Volní dovednosti

Byť to zní neuvěřitelně, vysoká škola vás naučí pracovat mnohdy víc než práce. Konkrétně pracovat na obzvlášť nudných, otravných a nesmyslných činnostech. Musíte napsat dvacetistránkovou seminárku na téma „Expanze korporace do Japonska“. Už při čtení zadání tak nějak tušíte, že podle analýzy, co vyplodíte, asi žádná firma expandovat nebude. Natož do Japonska. V práci se vám asi nikdy nepoštěstí pracovat několik hodin na něčem tak nesmyslném – buď vidíte, že to má nějaký smysl (jinak by za to vaší firmě neplatili), nebo za to máte alespoň zaplaceno vy.

Usilovně pracovat na něčem, co vás fakt nebaví a navíc to nemá valného smyslu, nenaučí nikdo tak dobře jako pár předmětů na vysoké škole. Tuhle schopnost využijete kdykoliv. I kdybyste měli snovou práci, dokonalého partnera, vždycky na vás čeká nějaká ta nudná administrativa, nepříjemný rozhovor nebo výlet s nejoblíbenější tchyní. Proti těmhle událostem vás vysoká prostě obrní. Dokonale.

Znalosti

Nemluvím teď o tom, že člověk udělá státnice a prvního dalšího měsíce z něj je profesionál. Ve škole vás přeci jenom donutí nějakou literaturu přečíst či vyposlechnout. Oproti seriálům v televizi, kde se opakuje slovní zásoba čítající asi 200 slov, aby tomu rozuměl skutečně každý, mezi akademiky a odbornými texty koluje slov daleko více. A pokud v budoucnu chcete přednášet, jednat s lidmi, dělat marketing nebo vhodným způsobem pochválit manželce šaty, slovní zásoba se vám bude setsakramentsky hodit.

Ať už studujete cokoliv, nějaké znalosti to ve vás chtě nechtě zanechá. A i kdyby to k ničemu navíc nebylo, na prvním rande máte zajímavou vložku, jaké blbosti jste se museli naučit. Když budete mít štěstí, tak je dokonce využijete – základní znalosti ekonomie by se našim politikům někdy více než hodily, třeba slavná Lafferova křivka z prvního semestru ekonomie.

Kontakty

Na vysoké nejspíš nepotkáte top podnikatele, ale v terminologii amerického seriálu South Park takzvané „konformisty“. Tedy osoby, které umí jít s proudem, když je to potřeba (čtěte: když se to vyplatí). Byť se ve většině motivační literatury dočtete, že takoví lidé to daleko nedotáhnou, na nadstandardní postavení ve společnosti to stačí – lékaři, právníci, manažeři, generální ředitelé – jako o „loserech“ o nich zřejmě mluvit nebudete. A jelikož zrovna tito lidé v hospodách tolik času nestráví, ve škole máte příležitost si udělat cenné známosti.

A i kdybyste podnikali, klienti z vyšší střední vrstvy se vždycky hodí nebo vám mohou pomoci získat další cenné konexe. Odhlédneme-li od „užitečnosti“ ve formě ekonomické výhodnosti navazování vztahů, spousta vašich spolužáků zůstane vašimi kamarády. Společné zážitky tmelí a bojování proti nepříteli ve formě zkoušky za šest kreditů se nezapomíná. Navíc většinou máte podobné zájmy a podobné cíle. Pokud chcete sportovat, lidi s vhodným BMI a chutí se hýbat také najdete spíše na vysoké škole než v kanceláři.

Rozhodně netvrdím, že bez vysoké školy se neprosadíte – naopak stejně jako vy znám spoustu lidí, kteří „to dotáhli“ mnohem dál než vysokoškoláci. Pokud ale zvažujete, jestli na vysokou jít, jestli se na ni nevykašlat nebo jestli nutit děti do studia, i v dnešní době má vysoká škola stále něco do sebe a ztracenému času se určitě nerovná.

Autor: Ondřej Podlešák
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .