Doporučení pro fotografy

Pořízení vhodné fotografie pro časopis, který se tiskne černobíle a na relativně malý formát, má svá specifika. Následující doporučení nejsou podmínkami, avšak jejich dodržení výrazně vylepší vzhled vašeho díla v časopise (a jeho šanci na vybrání do časopisu).
Pořadník na tmu
Pořadník na tmu, foto: Vojtěch Indráček

Časopis Mensa je maloformátový (A5) a tištěný na matný papír, což výrazně omezuje bohatost kresby fotografie. Váš obrázek by proto měl mít vyšší kontrast, především pak v podstatných detailech – člověk focený proti slunci na sněhu má sice vysoký kontrast vůči pozadí, ale v časopise nepoznáte, o koho se jedná, z obličeje zbude akorát černá skvrna. 

Nesnažte se však uměle zvyšovat kontrast v grafickém editoru, to většinou nepůsobí dobře, je zkrátka potřeba zvolit vhodnou kompozici a motiv posadit před nepříliš výrazné a barevně odlišné pozadí. 

Většina obrázků v časopise vychází relativně malá – do 6 × 6 cm, což je výrazně méně než u klasické fotografie 10 × 15 cm. Pokud se čtenáři nemají na obrázky dívat lupou, měl by hlavní motiv být zřetelný a vyplňovat co největší plochu obrázku. Pokud bude na obrázku 6 × 6 cm šest celých postav, bude mít obličej každé z nich velikost cca 0,5 × 0,5 cm a většina čtenářů nepozná, o koho se jedná. Pokud by však tento obrázek zahrnoval šest smějících se hlav nahloučených u sebe, vyšel by velice hezky. U fotky pro časopis je třeba více než normálně myslet na jeden vybraný motiv a nesnažit se na fotografii vtěsnat co nejvíce věcí – to většinou vede k nevýraznosti.

Při zasílání fotografií redakci, prosím, vždy uveďte jméno fotografa, nejlépe přímo v názvu souboru. Fotografie, prosím, nikdy nevkládejte do dokumentů MS Word.


Autor: Tomáš Kubeš

Související články:
Jak psát reakci na akci?
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .