Jak psát reakci na akci?

Dlouho jsme procházeli mensovní časopisy, abychom zjistili, co dělá reportáž z akce zajímavou a čtivou. Jeden recept neexistuje, nejlepším způsobem je podívat se na budoucí článek očima čtenáře a zeptat se sama sebe, proč bych jej měl číst. Několik obecných tipů shrnujeme v následujícím článku.

Jenom malou šanci upoutat pozornost a zaujmout má článek, který je suchou soupiskou toho, co se událo (přišlo 12 lidí, viděli jsme zelený kámen a vysoký strom). Lidé, kteří na akci byli, tyto informace znají a pro neúčastníky nejsou příliš atraktivní – je to jako by četli menu restaurace, ve které nejedli.

Jednou z cest, jak napsat článek, který si čtenáře získá, je zprostředkovat zajímavé, poutavé a naučné informace z akce – vystihnout a předat část informační hodnoty přednášky nebo exkurze lidem, kteří na ní nebyli. Článek se tak stane zajímavým naučným čtením. Lidem, kteří na akci byli, pomůže osvěžit, co mohli zapomenout, a ostatním poví něco o tom, co je zajímá.

Prvek, který také může učinit reakci na akci čtenářsky zajímavou, je osobní příběh – nějaká veselá historka se zápletkou nebo nevšední zážitek, který je osobně a obrazně zprostředkován, dává čtenáři pocit, že jej také prožil. Většina lidí ráda čte nebo sleduje příběhy, a pokud se reakce stane takovým příběhem, může být velice poutavá. Nevadí, že některá méně podstatná fakta budou v rámci líčení pominuta, cílem psaní reakce na akci není vedení účetnictví; základní údaje mohou být nenásilně začleněny do příběhu. Reakce nemusí být dlouhá, zajímavou historku lze vylíčit i na polovinu strany a bohatě to stačí.

Pokud byste chtěli napsat delší článek, prosím, nejprve kontaktujte redakci a ověřte si, kolik Vám může nabídnout místa.

Psaní se opravdu nemusíte bát. Pokud byste si s něčím nevěděli rady, vždy se můžete obrátit na redakci, kde Vám rádi poradíme nebo pomůžeme text doladit.

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .