Mistrovství světa v sudoku

21.12.2018 00:00, autor: Jan Zvěřina
Začátkem listopadu proběhlo v Praze Mistrovství světa v řešení sudoku a logických úloh. O cenné kovy přijelo bojovat 329 hráčů z 33 zemí světa, což představuje nejvyšší účast v historii světových šampionátů, které se konají každý rok pod hlavičkou Světové hádankářské federace (WPF).
Více | Rubrika - Reakce na akce

Podzimní setkání Mensy Seč 2018

21.12.2018 00:00, autor: Lenka Filová
Podzimní celostátní setkání Mensy v letošním roce uspořádala MS Pardubice na Seči, tedy v oblíbené rekreační oblasti nedaleko Chrudimi. Setkání se konalo ve dnech 27.–30. 9. a tradičně jsme pro něj využili zářijový státní svátek, který tentokrát připadl na pátek.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Ten příběh tam už je. Jen si ho všimnout (2)

31.10.2018 00:00, autor: Miroslav Charvát 
V předchozím dílu článku jsme si na příkladu scénky na téma „ztracené klíče“ odehrávající se v prostředí „vesmírné stanice“ ukázali několik zásad, kterých je dobré se držet. Dnes se zaměříme detailně na to, proč je tak důležité umět vytvářet postavy. A začneme tím, jak se v improvizaci stavíme k chybám.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Přednáška Jiřího Grygara

16.08.2018 09:13, autor: : Ilona Prausová, Jaroslav Jirman, Vladimír Hromek, Petr Štěpán, členové předsednictva Alumni ČVUT
Když se řekne český astronom a astrofyzik, každého napadne jméno Jiří Grygar, tudíž představovat tuto osobnost není vlastně ani nutné. Kromě toho je Dr. Grygar popularizátor vědy ve svém oboru a často během svých přednášek řeší i vztah vědy a víry. Je držitelem celé řady ocenění. Ve svém věku (82 let) je stále velmi aktivní.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Ten příběh tam už je. Jen si ho všimnout

13.08.2018 11:07, autor: Mirek Charvát
Při improvizaci je třeba myslet, ale ne vymýšlet, poznamenala trefně koučka a trenérka improvizace Míša Puchalková v rozhovoru z minulého vydání časopisu Mensa. Pojďme se podívat, co to znamená v praxi. Dozvíte se, jak vystavět scénku, na co se při hraní zaměřit, a hlavně proč je divadelní improvizace tak báječná hra, kterou byste rozhodně měli vyzkoušet.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Pohoda mezi vinohrady

18.06.2018 14:14, autor: Marta Kubánková
Letošní jarní celostátní setkání v Zaječí se neslo v duchu hesla „Pohoda“ a nutno říci, že organizátoři to, co již mnozí před nimi proklamovali a slibovali, konečně opravdu dodrželi a konečně to byla pohoda, jak má být. Alespoň tedy tak, jak to cítím já.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Exkurze do firmy IVEP

9.06.2018 09:23, autor: Stanislav Wolf
V době konání jarního celostátního setkání jste měli možnost podívat se do brněnské firmy IVEP. Ta je zajímavá jak vlastní výrobou a službami, tak svým zaměřením. Je totiž ideální ukázkou historického vývoje brněnského průmyslu a s ním spjatým výzkumem.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Rozhovor: MARTIN ŠÍP BITCOIN A JINÉ KRYPTOMĚNY

9.06.2018 09:07, autor: Stanislav Wolf
Zájmová skupina SIG Manager sleduje a vnímá trendy nejen v managementu, ale i ekonomice a ekonomii, a proto mezi sebe tentokráte pozvala odborníka na nový fenomén, který vznikl poměrně nedávno, a to díky jedné geniální myšlence a prudkému rozvoji informačních technologií.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Tajemství relikviáře svatého Maura

9.06.2018 08:58, autor: Zuzana Šimková
Relikviář svatého Maura je po korunovačních klenotech druhou nejvýznamnější movitou památkou v České republice, na přednášku o jeho zkoumání pomocí záření jsme proto přicházeli s velkým očekáváním.
Více | Rubrika - Reakce na akce

FABLABy – otevřené dílny s moderními technologiemi

9.06.2018 08:37, autor: Stanislav Wolf
Brno se za poslední roky proslavilo úspěšnými startupy, technologickými firmami a tak trochu i kontroverzním uměním. Proto je až symbolické, že zde vznikly tři moderní LABy nebo přesněji řečeno FabLaby, protože právě zde se společně setkávají lidé z těchto oblastí. Takovou příležitost jsme si v SIGu Manager nemohli nechat ujít a uskutečnili jsme do FabLabů sérii exkurzí.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Jak jsem si zaječel (aneb ještě jedna individuální z jarního setkání)

4.06.2018 21:49, autor: Ivan Chocenský
Sotva jsem přešel dřevěný mostek přes smrdutou stoku u nádraží, už se odkudsi shůry ozval hlas: „Jdeme do bloků! Tři, dva, jedna, start! A běžíme!“ Tělo podvědomě napnulo svaly a zrychlilo frekvenci střídání dolních končetin. „A držíme tempo!“ Sakra, Bože, kam koukáš, že nevidíš? Vždyť jsem nezpomalil. Nebo že už i tam nahoře by se fixlovalo? Ivánku, kamaráde, cink! Takže je to cinknutý? Kam ses to vydal?
Více | Rubrika - Reakce na akce

Návštěva Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR

11.03.2018 16:09, autor: Stanislav Wolf
Zájmová skupina SIG Manager si pro mensany připravila v rámci poznávání moderních špičkových technologií v pořadí již čtvrtou exkurzi do brněnské výzkumné instituce ÚPT AV ČR, která se zabývá výzkumem fyzikálních metod, speciálních technologií a unikátních přístrojových principů ve vědních oblastech elektronové optiky a mikroskopie, nukleární magnetické rezonance, bioinformatiky a koherenční světelné optiky a také vytváří špičkové technologické p...
Více | Rubrika - Reakce na akce

Minulost na vlastní kůži

16.12.2017 00:00, autor: Veronika Pilná
Patrně každého z nás nejméně jednou napadlo, jaké by to bylo propadnout se do minulosti – ať už jen tak ve snu, dotykem megalitu, pomocí Tardis nebo jiného časového přístroje. Naštěstí žijeme v 21. století, a tak na cestu do minulosti potřebujeme jen obyčejné auto nebo vlak a správné souřadnice, abychom si život našich předků mohli zblízka prohlédnout anebo přímo vyzkoušet.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Já a setkání v Ústí

16.12.2017 00:00, autor: Eva Marie Tobiášová
Začalo to už v den příjezdu na ubytování – objednala jsem si od pěti prohlídku zámku a kostela. Podle navigace mi měla stačit hodina a pět minut, dala jsem si půlhodinu k dobru. Až k Ústí nad Labem dobré...
Více | Rubrika - Reakce na akce

Podzimní celostátní setkání Mensy v Ústí nad Labem

16.12.2017 00:00, autor: Tomáš Kubeš
Setkání ve mně zanechalo spoustu hezkých zážitků, pokud bych však měl volit jeden, o kterém bych rád napsal, vybírám střípek, který možná není až tak podstatný, ale v mé šedé kůře mozkové zanechal opravdu hlubokou rýhu.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Neslyšící Alenka z Ústí

16.12.2017 00:00, autor: Hana Kotinová
Každé setkání je něčím výjimečné. Zatím se mi daří nepřerušená šňůra výjezdů na setkání a moc doufám, že ji ani v příštím roce nepřetrhnu, i když je čím dál těžší vyšetřit volný víkend a ideálně pár dní dovolené k tomu.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Výlet MS Zlín do lesů na Vizovicku

23.10.2017 14:36, autor: Stanislav Wolf
„Bylo nebylo, blízko Zlína se nacházelo jedno malebné městečko jménem Vizovice. A přestože jej všichni znali především díky tradiční výrobě lahodných ovocných destilátů, toto městečko nabízelo daleko víc než jen kvalitní alkohol.“
Více | Rubrika - Reakce na akce

MY-CAMP 2017

23.10.2017 14:17, autor: Michala Karásková
Léto se dá strávit na tisíc různých způsobů. Jeden z nich vyzkoušela letos Michala Karásková - jela na MY-CAMP, tábor určený pro mensany mladé tělem i duchem.
Více | Rubrika - Reakce na akce

CEITEC – Výzkum mozku a lidské mysli

10.09.2017 10:45, autor: Stanislav Wolf
Zájmová skupina SIG Manager ve spolupráci s uznávanou neurovědkyní paní prof. MUDr. Irenou Rektorovou, Ph.D., uspořádala pro členy Mensy České republiky exkurzi do laboratoří Středoevropského technologického institutu - CEITEC. Zde v rámci vědeckého bádání působí skupina lidí, kteří se intenzivně zabývají pokročilým výzkumem toho nejsložitějšího orgánu v lidském těle – mozku.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Poezie a próza tropického podvečera ve znamení nové mensovní tradice

12.08.2017 15:45, autor: Jaroslav Menčík
Slunce onoho dne zapadalo prakticky v nejzazší dobu, jakou naše končiny nabízejí, neboť již nazítří před půl sedmou ráno nastalo astronomické léto. V pozdním odpoledni 20. června 2017 teploměr atakující třicítku úspěšně nezval výhradně na plovárnu či k posezení u chladivého moku. Café AdAstra v pražském Podskalí a my s ním jsme zažili radostnou událost – slavnostní završení 2. ročníku literární soutěže pořádané SIGem Literární tvorba.
Více | Rubrika - Reakce na akce
Počet položek: 247položek na stránku: 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 6/2022 (prosinec) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 6/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .