Sportovně vzdělávací den v Brně

12.08.2017 15:36, autor: Jiří Rak
V dubnu oslovila brněnskou místní skupinu paní Jindřiška Drábková z Junior Achievement s prosbou o pomoc s organizací šifrovací hry pro event nazvaný Sportovně vzdělávací den v Brně.
Více | Rubrika - Reakce na akce

První mensovní Šukačka se vydařila!

12.08.2017 15:25, autor: foto: Oldřich Bureš
Jak se dostat přes Šukačku na Onen svět - akce, která upoutala pozornost skupinky Mensanů. Podle ohlasů několika z nich se víkend vydařil skvěle.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Setkání Mensy z pohledu částečného organizátora aneb Spánek je pro sraby

19.06.2017 18:16, autor: Eliška Valentová
Možná, že na setkání jezdím už několik let, ale tohle setkání bylo i pro mě naprosto unikátní.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Statistika nuda je, má však cenné údaje

7.03.2017 00:00, autor: Iva Berčíková
Celostátní setkávání členů Mensy z pohledu čísel: Nápad zpracovat ta kvanta čísel jsem dostala tehdy, když jsem si uvědomila, jak je paměť zrádná, jak mám třeba už po roce problém si vzpomenout na to, s kým jsem byla na setkání v týmu. Není to sice nic, kvůli čemu by se zbořil svět, ale na druhou stranu to mohou být někdy zajímavá srovnání.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Pozvání do řecké erotické mytologie verši španělského baroka aneb La ninfa más bella

25.02.2017 09:25, autor: Jaroslav Menčík
V žižkovského Winetikvariátu probíhal seminář vedený architektem Antonínem Šíchou a básníkem Františkem Lomcem.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Nová exkurze do ÚPT AV ČR

15.02.2017 19:42, autor: Stanislav Wolf
ÚPT AV ČR se zabývá výzkumem fyzikálních metod, speciálních technologií a unikátních přístrojových principů ve vědních oblastech elektronové optiky a mikroskopie, nukleární magnetické rezonance, bioinformatiky a koherenční světelné optiky. Vytváří špičkové technologické prvky a postupy v oborech ultravysokého vakua, kryotechniky a supravodivosti.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Deset kafí ve Dvou světech

8.02.2017 19:47, autor: Zuzana Šimková
Martina Hladíková zorganizovala degustační akci ve výběrové pražírně kávy Dos Mundos na pražských Vinohradech a zvolila dobře – akce vzbudila velký zájem zejména mezi gurmány a gurmety.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Uhelné safari

16.10.2016 19:37, autor: Boleslav Vraný
Byli jste už v povrchovém dole? My ano. V sobotu 23. července jsme se díky Martině Kroseskové vypravili na Uhelné safari, které společně pořádají Severní energetická, a. s., a Vršanská uhelná, a. s. Ze tří možných tras jsme si vybrali návštěvu lomu ČSA a rekultivací v okolí Mostu. Spolu s výborným průvodcem a jedním cizincem jsme zaplnili terénní vozidlo pro 18 lidí a vyrazili cestou necestou.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Aquaskipper

16.10.2016 19:24, autor: Lenka Šnajdrová
O mensanech je všeobecně známo, že rádi zkoušejí různé ptákoviny. Jakožto typická mensanka jsem se proto zaradovala, když Pavel Terber začátkem července vypsal akci „Jízda na vodním ptákovi“. Odkazy na motivační videa v on-line přihlášce zjevně splnily svou funkci, neboť v dohodnutý den se na Brněnské přehradě sešlo něco přes deset zvědavých mensanů a jejich rodinných příslušníků.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Na návštěvě u policejních psovodů

21.08.2016 11:59, autor: Stanislav Wolf
Jistě znáte film nebo seriál, kde hlavní roli tvoří nerozlučná dvojice – policista a jeho čtyřnohý parťák. Tak právě na tyto hrdiny, avšak skutečné, jsme se šli podívat v rámci mensovní exkurze do výcvikového střediska policejních psů v Brně, kde se psi chovají, cvičí, zkoumají a ošetřují.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Dva bratři Sedláčkovi jsou ještě lepší než jeden!

22.06.2016 10:13, autor: Zuzana Šimková
Zcela bez diskuse a přesně dle očekávání! Pokud jste neměli možnost zajít na přednášku Tomáše a Lukáše Sedláčkových, kterou organizoval Petr Štěpán ve spolupráci Mensy ČR se Spolkem absolventů a přátel ČVUT, zmeškali jste příležitost sledovat diskusi těchto dvou výjimečně talentovaných bratrů.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Poznáte boeing od airbusu? aneb Exkurze po jednom z šesti terminálů Letiště Václava Havla

22.06.2016 09:51, autor: Čestmír Medek
Další z mnoha exkurzí MS Praha byla do terminálu Letiště Václava Havla, kde jsme měli možnost vidět hasičskou zbrojnici, či si udělat poznávačku letadel.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Vlak zde jízdu končí, prosíme, vypadněte

16.06.2016 16:13, autor: Hana Kotinová
Pátý rok v Mense, páté setkání – myslím, že moje výdrž je dostatečným důkazem toho, jak jsou mensovní akce super. Co všechno jsme na letošním jarním setkání stihli my?
Více | Rubrika - Reakce na akce

Železniční rallye

16.06.2016 16:07, autor: Vít Švachouček
Tématem jarního celostátního setkání byla železnice. Aby si účastníci užili ježdění vlakem, byla pro týmy připravena virtuální jízda v rámci Železniční rallye.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Elektronová litografie aneb Exkurze do ÚPT AV ČR

4.06.2016 09:37, autor: Stanislav Wolf
Možná netušíte, že Brno je jedním ze světově uznávaných center nanovědy a také výroby přístrojů ke zkoumání nanosvěta, který bychom pouhým lidským okem pozorovat nemohli. Nicméně nanověda neznamená pouze věci pozorovat, ale také tvořit.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Inspirace růstem technologických firem

4.06.2016 09:28, autor: Stanislav Wolf
SIG Manager přivítal na své schůzce dalšího zajímavého hosta, tentokrát jím byl Jiří Hlavenka.
Více | Rubrika - Reakce na akce

46. Rampoucháč 2016

28.04.2016 17:44, autor: Zdenka Pániková
Stejně jako v předchozích letech jsme postavili i letos družstvo do trampské soutěže bojující o pořadí v různých zapeklitých disciplínách.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Přednáška klubu Sisyfos o nenávisti k vědě

21.02.2016 10:55, autor: Vladimír Andrš
Na základě pozvání Petra Štěpána (v rámci SIG Business Club) jsem navštívil přednášku „Věda jako nepřítel? Odkud přišla nenávist k vědě, jak vypadá u nás a ve světě a kam se bude vyvíjet?", kterou pořádal 16. prosince 2015 v prostorách Akademie věd ČR Český klub skeptiků Sisyfos. Přednášejícím byl pan Bc. Leoš Kyša, spisovatel, publicista a předseda klubu.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Skvělá cesta do neznáma

13.12.2015 23:51, autor: Ludmila Polešovská
Coby novopečená členka Mensy jsem se i s manželem přihlásila na svůj první mensovní zájezd, který byl zároveň jubilejním desátým v pořadí. Zajímavý byl i tím, že byl tajný. Vůbec jsme nevěděli, kam jedeme, a informace jsme dostávali průběžně v autobuse těsně před příjezdem do našeho denního cíle.
Více | Rubrika - Reakce na akce

Šílenci a zombice

9.12.2015 11:19, autor: Hana Kotinová
Berounské celostátní setkání bylo naším čtvrtým v pořadí, dá se tedy říci, že jsme se stali pravidelnými účastníky takovýchto setkání. Každé je svým způsobem nezapomenutelné, jedinečné, a abychom je po letech od sebe dokázali rozlišit, není na škodu udělat si pár poznámek.
Více | Rubrika - Reakce na akce
Počet položek: 247položek na stránku: |< < 1 2 3 4 5 6 7 > >|
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .