Aquaskipper

Nová vodní kratochvíle pro brněnské mensany
O mensanech je všeobecně známo, že rádi zkoušejí různé ptákoviny. Jakožto typická mensanka jsem se proto zaradovala, když Pavel Terber začátkem července vypsal akci „Jízda na vodním ptákovi“. Odkazy na motivační videa v on-line přihlášce zjevně splnily svou funkci, neboť v dohodnutý den se na Brněnské přehradě sešlo něco přes deset zvědavých mensanů a jejich rodinných příslušníků.

Oč se jedná? Výše zmíněný „vodní pták“ je relativně novou kratochvílí určenou zejména pro klidné vodní plochy – jezera, přehrady či rybníky. Ochránci přírody (zvláště pak vodního ptactva) se nemusí znepokojovat, práva zvířat nejsou nijak dotčena ani omezena. Jde výhradně o zábavnou sportovní činnost na lehké hliníkové konstrukci, která je v angličtině označována jako „aquaskipper“ nebo také „waterbird“. Zcela zásadními součástmi takového „vodního skákadla“ jsou dvě tenké rovnoběžné lišty, jejichž průřez připomíná tvar letadlového křídla: vpředu je každá lišta o něco silnější, směrem dozadu se sbíhá do ostré hrany, ve střední části je vyboulená mírně vzhůru. Tyto dvě lišty jsou vzájemně spojeny důmyslnou soustavou několika dalších trubek a samozřejmě nesmí chybět řídítka a stupátka. Důležitou úlohu hraje i pružina v přední části aquaskipperu, jejímž rytmickým stlačováním a uvolňováním se stroj uvádí do pohybu po vodní hladině.

Fyzikální zákony, které udržují aquaskipper s jezdcem na povrchu vodní nádrže, jsem bohužel zatím příliš nepochopila – a to ani teoreticky, natož prakticky, což se projevilo mým potopením pokaždé záhy po startu. Následující řádky tedy prosím berte s velkou rezervou, expertům na hydrodynamiku se omlouvám. Zahájení jízdy (v mém případě ponoru) začíná naskočením jezdce z vyvýšené plochy, například z pobřežního mola, na aquaskipper. Okamžitě po startu je potřeba zahájit rytmický a usilovný pohyb paží i nohou, který nezaujatému pozorovateli může připomínat pumpování, poskakování nebo podobně komické činnosti. Zkušený jezdec se díky těmto pohybům nejen udrží na hladině, ale může urazit desítky či stovky metrů po povrchu vodní nádrže. Ukončit jízdu je velmi snadné, stačí přestat pumpovat/poskakovat nebo se jen „trefit“ do špatně koordinovaných pohybů, což nevyhnutelně skončí potopením stroje i jezdce. Nutno říci, že většina začátečníků skončí jízdu ještě dříve, než se rozjedou po vodní hladině.

Onoho památného sobotního odpoledne byla naše skupinka vděčným zdrojem povyražení pro desítky ostatních návštěvníků Brněnské přehrady. Jeden po druhém jsme si vyzkoušeli, že pro tento sport zdaleka nestačí jen používat hlavu (pro správnou koordinaci pohybů), ale že je potřeba vyvinout i velkou fyzickou sílu. Pouze správná kombinace obojího udrží člověka na aquaskipperu na hladině. Děkuji Pavlovi, že uspořádal další vodní akci (nejen) pro brněnskou místní skupinu. Snad i moje ohlédnutí za vydařenou sportovně společenskou událostí nahlodá přesvědčení některých lidí, že členové Mensy se scházejí maximálně jedenkrát měsíčně nad deskovými hrami. Nevěříte-li, přijďte se příště přesvědčit na vlastní oči!

Odkazy

· Trocha teorie doplněná praktickými ukázkami, jak by to mělo vypadat: http://www.mensa.cz/volny-cas/detail-akce?&id_a=7178

· Členové MS Brno na vodním ptákovi – jak to doopravdy vypadalo: https://www.youtube.com/watch?v=kq_7V4VFqlc

· https://en.wikipedia.org/wiki/Human-powered_hydrofoil

· http://www.aquaskipper.de, http://www.vodniptak.eu

Autor: Lenka Šnajdrová
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .