Armáda beze zbraní – The Salvation Army

Ve čtvrtek 20. 6. 2013 uspořádal Business Club setkání s tajemnicí národního velitele Armády spásy v ČR Mgr. Pavlou Vopelákovou a velícím důstojníkem pro Českou republiku majorem Michaelem R. Stannettem. Ten mezi nás přišel v uniformě a po vzájemném představení se nevyhýbal diskuzi o všem možném, co přítomné zajímalo.

Armáda spásy je křesťanská církev s vojenskou strukturou a 148letou historií, působící ve více než 100 zemích světa. V České republice je zatím registrována jako občanské sdružení, ale brzy by i u nás měla být církví (odpověď na dotaz – bez nároku na jakékoliv církevní restituce).

Armáda spásy se stará o bezdomovce, staré lidi bez domova a další potřebné, kterým dává možnost volby přijmout nabízenou pomoc, anebo setrvat u stávajícího způsobu života. Součástí činnosti je i duchovní práce ve sborech, do kterých může zavítat kdokoliv.

Jednou ze zmíněných forem pomoci lidem bez domova je poskytnutí nájemních bytů (a nutné administrativní podpory), které má Armáda spásy v pronájmu od obce. Pokud podnájemce více než rok spolehlivě plní své závazky, převede se nájemní smlouva po roce přímo na dotyčnou osobu a Armáda spásy dostane k dispozici jiný byt. Takto to dobře funguje v Ostravě.

Zapojíme-li teorii, tak Armáda spásy svou činností pomáhá uspokojovat základní potřeby z prvních pater pětistupňové pyramidy potřeb člověka. Pyramida je pojmenovaná podle jejího tvůrce psychologa Abrahama Maslowa. V prvním patře pyramidy jsou fyziologické potřeby (jídlo, střecha nad hlavou), v dalších patrech je bezpečí, láska, úcta a v nejvyšším seberealizace, čili možnost naplnit své životní poslání. Pouze jsou-li uspokojeny potřeby z nižších pater, lze vážně uvažovat i o potřebách z těch vyšších.

Prostoru k naplnění životního poslání není zase tak mnoho, jedním z nich je určitě i Armáda spásy. Na jejích představitelích je vidět, že nemyslet jen na sebe, stojí za to.

A jen tak mimochodem, pokud se příště zapomenete včas přihlásit na Pražský maraton, můžete to zkusit prostřednictvím Armády spásy, je šance, že pár startovních čísel ještě zůstalo. Organizátoři maratonu tímto způsobem některé charitativní organizace podporují.

Více o Armádě spásy na stránkách: www.armadaspasy.cz.

Autor: Ivan Pelikán
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2021 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2021
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .