Deset kafí ve Dvou světech

Martina Hladíková zorganizovala degustační akci ve výběrové pražírně kávy Dos Mundos na pražských Vinohradech a zvolila dobře – akce vzbudila velký zájem zejména mezi gurmány a gurmety.
Dos Mundos znamená ve španělštině „dva světy“ – v pražírně se setkává svět zelené kávy se světem kávy pražené, španělský název zvolili kvůli tomu, že ve velké části zemí, kde se káva pěstuje, se hovoří španělsky.

Cestou z práce jsem si ještě dala jednu kávu, abych se nakalibrovala, a už jsem se těšila, co nám v pražírně ukážou.

Hned po příchodu jsme se podle lahodné vůně utvrdili, že jsme tady správně. Pan Lukáš Zugar, pražič a majitel pražírny, nás formou slepé degustace fundovaně provedl deseti vzorky a my jsme se s velkou vervou pustili do očichávání, ochutnávání a hledání kávy, která nám nejlépe ulahodí. Povzbuzeni konstatováním, že zejména ženy, protože mají děti, tak z důvodu zachování rodu mají čich i chuť ještě lépe vytříbené než muži, jsme jasně rozeznávali výrazné jasmínové aroma, lékořici, červené jablko, květinové tóny, jemnou příchuť vanilky, středně plné ovocné tělo s tóny datlí a sušených meruněk, kandovaný červený rybíz, karamelový i oříškový podtón – je tedy pravda, že až po rozdání taháku, co že vlastně v tom kterém vzorku cítit máme. :

Prošli jsme degustací – cuppingem – tak, jak probíhá, když se káva nakupuje – čichové vjemy, zalití mleté kávy vodou horkou 92 stupňů, boření krusty na jednotlivých miskách a vdechnutí intenzivní mokré vůně, sesbírání pěny, která vzniká reakcí bílkoviny s horkou vodou, a na závěr ochutnávání, tedy vychutnávání, přičemž ten, kdo nejvíc srkal a chlemtal, vychutnával dle zadání nejlépe. Vše bylo provázeno výkladem, jak se káva sbírá na plantážích, jak se dále suší a zpracovává, Lukáš Zugar nám ukázal i pražičku a pražení kávy.

Dos Mundos nabízí kávy z různých koutů světa – od guatemalských sopek ve střední Americe přes hory Etiopie až po ostrovy Indonésie. Zaměřují se na kávy od konkrétních farmářů a vybírají jejich nejlepší sklizně. S kávou je to jako s vínem – každý ročník je jiný, proto nenakupují vždy od stejného farmáře, ale vyhledávají nejlepší sklizeň v regionu, aby získali nejlepší výběrovou kávu. Kromě toho pražírnu od farmáře dělí pouze jeden článek, člověk, který osobně létá za farmáři a dohlíží nejen na kvalitu kávy a jejího zpracování, ale i na spravedlivé odměňování farmářů a na kvalitu jejich životních podmínek, jelikož se častokrát jedná o rozvojové země (zdroj – Dos Mundos, http://www.dos-mundos.cz/pages/o-prazirne-2).

Měli jsme možnost ochutnat i kávu z Nikaraguy, které bylo málo a byla tak dobrá, že pražírna zakoupila celou sklizeň – pouze 60 kilo celého sběru v příslušném roce.

Závěrečnou ranou sebevědomí gurmeta byl čichový test – malinké lahvičky s esencemi, kde jsme většinou byli schopni říct pouze – je to asi kytka, mohlo by to být ovoce. Vůně černého rybízu a vanilky jsme ještě jakž takž poznali, ale nejtěžší bylo identifikovat animální vůni – představte si, jak voní třeba mokrý pejsek.

Děkujeme Martině za uspořádání této zajímavé akce.

Autor: Zuzana Šimková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .