Exkurze do Amati a Strunalu

Je poněkud neobvyklé, abych si jako organizátorka popisovala svou akci, ale nebojte, zkusím to vzít trošku z jiného konce.

Na konci června se konaly první akce SIGu Hudba, konkrétně exkurze do firem Amati a Strunal. Je mezi námi jistě spousta lidí, kteří hrají na nějaký dechový nebo strunný hudební nástroj, ale kolik z nás může říct, že ví, jak se právě jeho nástroj vyrábí? My už ano!

I když se obě firmy nachází téměř „na konci světa“, sešlo se nás nakonec deset. Společně jsme si prohlédli nejprve Amati, kde se nám dostalo opravdu velice odborného výkladu. Zjistili jsme například, že 95 % nástrojů jde na vývoz, nový fagot stojí stejně jako průměrné auto a plno dalšího. Kromě teoretických informací jsme si mohli vyzkoušet gravírování a popovídat si přímo s pracovníky podniku.

Následovala prohlídka Strunalu s neméně vyčerpávajícím výkladem. Zde jsme například zjistili, že všechny strunné nástroje se vyrábí ve čtyřech různých velikostech a žíně na smyčce jsou výhradně z ocasů koní, nikoliv kobyl, nejvíc nás ale ohromila výroba strun, které se motají ručně.

Za sebe mohu říct, že se mi exkurze moc líbily. Chtěla bych moc poděkovat Čavojským, kteří mi poskytli pomocnou ruku při organizaci, a to hlavně tím, že nabídli ostatním možnost ubytování. Dále děkuji všem účastníkům exkurze za to, že se vypravili mnohdy opravdu z velké dálky do těchto končin a projevili tak zájem o tyto akce. Udělalo mi to opravdu obrovskou radost a rozhodně mě to motivovalo k další organizační činnosti. A nakonec bych chtěla poděkovat vám všem, kteří jste projevili zájem o tuto akci, i když jste se nakonec nemohli zúčastnit. Zde bych chtěla dodat, že určitě není všem dnům konec, takže kdo ví, možná se do Amati a Strunalu ještě někdy vypravíme, ať už v rámci SIGu Hudba, nebo jen tak...

Budoucí nástroje

Autor: Magdaléna Tydrichová
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2021 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2021
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .