FABLABy – otevřené dílny s moderními technologiemi

Brno se za poslední roky proslavilo úspěšnými startupy, technologickými firmami a tak trochu i kontroverzním uměním. Proto je až symbolické, že zde vznikly tři moderní LABy nebo přesněji řečeno FabLaby, protože právě zde se společně setkávají lidé z těchto oblastí. Takovou příležitost jsme si v SIGu Manager nemohli nechat ujít a uskutečnili jsme do FabLabů sérii exkurzí.
Konkrétně do FABLABu Brno, StrojLABu a IndustraLABu. Každé z těchto míst má podobný cíl, přesto funguje rozdílně, co se týče možností, otevřenosti a komunity. A co je to vůbec FabLab?

Je to zkratka z anglického Fabrication Laboratory, neboli výrobní laboratoře. Označuje místo vybavené moderními a špičkovými technologiemi, nejčastěji počítačově řízenými stroji, které jsou schopny vyrobit širokou škálu výrobků. Myšlenka vznikla v roce 2001 na massachussetské univerzitě, kde založili první laboratoř svého druhu. Během několika let pak začaly po celém světě vznikat další a další dílny a dnes je jich už 1 242. Existuje dokonce i celosvětové hnutí, jehož členy (tzv. makery) definuje, že se nespokojí s hotovým řešením produktů, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjejí a vyrábějí vlastní. Vznikají zde prototypy produktů místních začínajících firem, projekty kutilů, kreativců, studentů, techniků, modely architektů a designérů i umělecká díla.

FabLaby mají v různé míře charakter komunity, schází se tu a dostávají se náhodně do interakce lidé ze zcela odlišných oborů a různého věku. Většinou je to tak, že zatímco umělci kladou důraz spíše na estetiku a formu, technici hledí více na funkčnost a vnitřní uspořádání. Designéři pak na obojí. Studenti zde zase více experimentují a objevují. A konkrétní příklady? Tatínek vyrábějící na CNC frézce jím navržený stůl pro dceru školního věku, který lze různě nastavovat a který "roste" s dítětem. Mladý architekt experimentující s formami vytváří modely na 3D tiskárně a laserové řezačce. Umělec tvořící pomocí špičkových technologií skulptury, které tím získávají na originalitě a jedinečnosti. Technik medicíny zhotovující moderní protézu horní končetiny. Student vyrábějící součástky pro závodní formuli. Fanoušek tisknoucí kompletní vybavení do vlastních deskových her. Kutil vyrábějící vlastní hudební nástroj. Jiný kutil řezající laserem perníkové díly pro svůj kulinářský výtvor. Fantazii se prostě ve FabLabech meze nekladou. 

Na druhou stranu, určité omezení zde je, a tím je cena. Ta se odvíjí především od využitých služeb a technologií a zakoupeného materiálu. V lepším případě zde nezaplatíte nic, jedná se především o jednoduché opracování v mechanických dílnách a o materiál, kterého je dostatek či nadbytek. Běžně stojí využití FabLabu v řádu stovek a při použití vzácnějšího materiálu tisíců. Desetitisíce zde nechávají lidé, kteří tvoří ve větším a statisíce až miliony se týkají především firem a podniků, které zde vyrábí složité prototypy, speciální součástky, využívají unikátní technologie a velmi drahé a vzácné materiály.

Jako první jsme symbolicky navštívili FABLAB Brno, protože ten je první otevřenou digitální dílnou v Brně a vůbec prvním českým FabLabem v pravém slova smyslu.

FABLAB Brno

Vznikl díky Jihomoravskému inovačnímu centru a je určen všem, tedy jak studentům, laikům a odborníkům, tak i firmám. Téměř na 200 metrech čtverečních plochy nabízí tři laboratoře – elektrodílnu zaměřenou především na internet věcí (IoT), mechanickou dílnu a 3D laboratoř. Cena vybavení přesahuje čtyři miliony korun. Lze tady využít 3D skenner a různé 3D tiskárny, laserovou řezačku, CNC frézku, řezací plotter, termolis i elekro a IoT dílnu. Stejně jako v ostatních FabLabech vás zde zaškolí a poradí vám. Zájemce si může vybrat ze tří typů členství, kdy zaplatí určitou paušální částku na měsíc a podle toho může dílnu navštěvovat. Nejmenší poplatek je 149 korun a největší 999 korun měsíčně, to je za přístup 24/7. FABLAB Brno nejvíce charakterizuje otevřenost bez rozdílu a jasně stanovené ceny.

StrojLAB

StrojLAB je součástí Odboru reverzního inženýrství a aditivních technologií Ústavu konstruování FSI VUT v Brně a nachází se v budově výzkumného centra NETME. Je zaměřený zejména na studenty Vysokého učení technického, ale spolupracuje i se soukromým sektorem a jinými výzkumnými centry, včetně zahraničních. Není tedy určen každému. Mezi základní vybavení zde patří 3D tiskárny, řezací plotry, ruční skenery, elektrodílna (s mikroprocesory Arduino) a vakuové formování. Najdeme zde ovšem také špičkové vybavení jako 3D tiskárnu SLM určenou pro výrobu kovových prototypů, 3D skener ATOS III a šestiosého robota KUKU, jehož je možné využít pro velkoplošný 3D tisk, skenování a pro obrábění. Cena vybavení přesahuje v řádu desítky miliónů. Na místě jsou k dispozici i odborníci specializující se na 3D tisk. Pro studenty VUT je dílna přístupná zdarma. StrojLAB nejvíce charakterizují špičkové technologie na světové úrovni, ale zároveň omezená otevřenost.
IndustraLAB

IndustraLAB je nejnovější jednotkou brněnského idea space INDUSTRA, což je nezávislý neziskový kreativní hub koncentrující následováníhodné a inspirativní projekty z ČR i ze zahraničí. Jde o největší FabLab u nás. Jeho součástí jsou dílny pro mechanické opracování, 3D tisk a 3D sken, ale také textil a design, čalounictví a nábytkářství, keramická dílna, laboratoře pro elektroniku, robotiku, mikroskopii, spektroskopii, měření a vědu a výzkum v oblasti IoT. IndustraLAB zpřístupňuje své průmyslové a výzkumné technické vybavení doslova každému. Ceny zde zatím nejsou pevně stanoveny, vše je na domluvě. Mají zde program postavený na hackathonech, workshopech a inkubaci vybraných startupů. V místní vyhlášené kavárně IndustraCoffee si můžete odpočinout a seznámit se s lidmi pohybujícími se v umění, designu, vědě a inovacích. IndustraLAB nejvíce charakterizuje jedinečná komunitní atmosféra, otevřenost a také fakt, že je prostorově největší.
Poděkování

Za nevšední exkurze do FabLabů bychom chtěli poděkovat jejich vedoucím a ředitelům, jmenovitě panu Ing. Tomáši Mejzlíkovi, vedoucímu FABLABu Brno Jihomoravského inovačního centra, dále panu doc. Ing. Davidu Palouškovi, Ph.D., vedoucímu Odboru reverzního inženýrství a aditivních technologií Ústavu konstruování FSI VUT, a jeho odborné asistentce paní Ing. Anetě Zatočilové, Ph.D., a závěrem také panu Ing. Pavlu Stratilovi, vedoucímu IndustraLABu a řediteli a zakladateli brněnské INDUSTRY.

Kam dál?
FABLAB Brno
StrojLAB
IndustraLAB

Fotogalerie z exkurzí
FABLAB Brno
IndustraLAB
StrojLAB
Autor: Stanislav Wolf
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .