Hasta pronto!

Co mají společného fotbalový dres, rozlité mléko a usměvavá maminka? Reklamu na prací prášek! A co spojuje portské, rozbité zrcátko a Alhambru? Přece účastníci zahraniční exkurze Mensy 2013 do Španělska a Portugalska! Záznam ze zájezdu se bohužel nezachoval, ale díky situaci na současné politické scéně se nám podařilo získat přepisy (částí) telefonních hovorů zmiňujících se o exkurzi. Představa, kterou si tak vytvoříte, bude... mno... autentická!

Nazdárek! Jak se... jsme se teprve před chvílí vrátili, tak jsem ještě nevolal... Ne, všechno v pohodě, jo... víno, co jiného... Pohled už přišel? Super.

No... asi ty noční přejezdy. To bylo fakt... Ne, chtěl jsem, ale řidiči nás nenechali. Takže jsme se krčili na sedadlech. Aspoň že nás nechali vyčurat! To jsem měl po loňské zkušenosti trochu strach...Segovia

Hahaha, tak ten stál za to! Přijeli jsme po dni a noci v buse a na místě hotelu bylo jakési staveniště... barcelonští policajti nicméně pomáhají (nevím, jak dobře chrání) – k ubytování nás nasměrovali.

Barcelona, jednoznačně. Gaudí byl prostě génius. Do Sagrady jsme si vystáli frontu, někteří vyjeli i do věží té katedrály... Takový interiér jsi fakt ještě neviděla! Znáš mě, do kostela nic moc, ale tam bych chodila třeba aj každý týden! A to to ještě pořád staví! Jo! V Poble Español by se ti líbilo, něco jako skanzen v Rožnově... Akorát celé Španělsko je tam! Takové zmenšené...

Si představ... málem mi vzali nůž v královském paláci v Madridu! Ale ukecal jsem to! Myslel jsem na vás, v jedné místnosti tam měli vystavené stradivárky... Ne, no za sklem a hlídali to tam uniformovaní... Jo, přes noc. Večer jsme ještě byli zadara v Pradu. Goya tam byl! ...V takovém prťavém hotýlku... ubytovávat jsme se museli na etapy, ani jsme se nevlezli do baráku, ale čisťučké to měli, to jo!

...a víš, jak jsem ti slíbil zdokumentovat ten akvadukt? Tak to se úplně nepovedlo, v Segovii jsme byli docela chvíli, tak ti pak pošlu aspoň tu jeho nejvyšší část, jak jsem fotil... Ne, ty jo, to nebyl most, to byla ta... jéžiš... všude to tam... jo, Alcázar, vypadal jak od Disneyho hrad pro Popelku.

Počasí super, teda... teplo moc nebylo, ale nepršelo. Akorát v Escorialu, tam jsme se šli podívat na ten klášter obrovský... jo, ale bylo zavřeno, tak aspoň zvenku. Ale bylo vzrůšo, normálně, na křižovatce tam do nás nějaký blb s autobusem vrazil... nee, nikomu nic, jen zrcátko to odneslo... No nemohli, však to pak taky jaksi spravovali, ale dali to. Aj se s nima domluvili nakonec.

V Salamance jsme toho moc neviděli, ale mám parádní fotku s katedrálou a řekou a mostem, ti pak ukážu... Ale asi ne tak dobrou jako z Toleda. To ti bylo parádní. Synagogy, mešity, kostely... hehe, to bylo jak u vás v drogerii, šampon 3 v 1! Takové malé městečko na kopci, kolem řeka, no romantika jako prase!

Babi, já ti to pak povykládám, jo...? Ano, byli... ano, je to daleko, však jsme taky jeli přes noc... No však to portské, co jsem u vás nechala, to je ztama, z Porta!

...Si piš, že jo! Sice nás bylo asi pět, ale neokoupat se v Atlantiku?!? Kousek od Lisabonu jsme bydleli... eee... ne, jen jeden den. Bylo tam krásně, aj jsem sa trochu přismahl, jak jsme lozili po tom hradě, no, zřícenině... něco mezi tím... A normálně, skoro všichni pak došli k autobusu, že jim na tom hlavním náměstí někdo nabízel drogy! Metrem jsme nejezdili, ale výtahem... normálně, tam mají na ulici, vypadá jak od Eiffela...

Sintra, socha FaunoDobré, na jihu bylo vedro celkem... i po ránu, to jo... Akorát v Seville jsme si připadali jak duchové, bo Španělé fakt v sedm ráno neexistujou, teda aspoň v ulicích ne...

Mámo, mámo, já měla na sobě vopici! Na Gibraltaru! Jeli jsme tam na tu skálu, co tam mají ty vojenský tunely a taky tu rezervaci, voni nám říkali, ať je nekrmíme, ale některý nám málem vlezli do aut a vopičák mi pak seděl na hlavě!!!

Vlezli jsme i do té arény, zrovna tam borci nacvičovali na býčí zápasy, si představ, jeden tam běhal málem po čtyřech a u hlavy si držel rohy... Na snídani jsme si pak vedle dali churros, takové mastné tyčky a máčelo se to do čokolády... Nevím, jestli to byla granadská specialita, ale v tom vedru to bylo zajímavé... Byli, ale až v noci. A Alhambra byla fakt parádní, krásně nasvícený ten palác, by sis připadala jak sultánova ta... no... víš...

...ale byli, ale jenom chvíli. Paellu jsme si tam nedali, jen takový divný obilný mléčný koktejl, nikdo to pak nechtěl pít... Byli, ale tam snad končila nějaká párty nebo co... budovy takové futuristické... Ale super tržnici měli ve Valencii, i když ta na Ramble v Barceloně byla asi ještě lepší...

Já sem ti říkala, že máš jet taky! Dobře ti tak! Tož leda příští rok, to se má jet... hmmm, musím se zeptat... já ti pak zavolám, joooooAlcazar

Ráda bych za úžasný výlet srdečně poděkovala všem organizátorům a pomocníkům.

Autor: Tereza Vrbová
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2021 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2021
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .