Jak jsme se nestali evropskou komiksovou velmocí

S dílem nadaného malíře a ilustrátora Káji Saudka se nejspíš každý z nás – vědomě či mimoděk – už setkal. I těm, pro které je komiks jinak španělskou vesnicí, se jistě vybaví působivé kresby z filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku či z cyklu Okna vesmíru dokořán.

Výstavní prostoryDo erotických snů mnoha dříve narozených čtenářů se pro změnu vkrádaly vnadné hrdinky z nespočtu odvážnějších kreseb. Jak ale potvrdila výstava v olomouckém Muzeu moderního umění, záběr autora byl mnohem, mnohem širší.

Expozice Hommage  Kája Saudek – Retrospektiva krále českého komiksu má jedno až nečekané kouzlo: Ani po hodinách strávených ve velkorysém podkrovním prostoru muzea se vám nemůže stát, že byste na vystavených kresbách, plakátech, přebalech, komiksových sešitech či třeba působivých obrazech nenacházeli něco nového a zajímavého. Komentovaná prohlídka nabitá zajímavými informacemi, které se neúčastnili pouze mensané z olomoucké buňky, nás navíc přesvědčila o neuvěřitelné pracovitosti a tvůrčí genialitě autora. Ten se nenechal zastavit ani neustálými zničujícími zásahy komunistických cenzorů. Nebýt jich, mohla být naše nevelká země díky talentu a píli Káji Saudka (bez většího přehánění) evropskou komiksovou velmocí. Bohužel, řada z jeho děl je ztracena, jiná existují pouze v útržcích. Smutnou připomínkou doby jsou rozkreslené první stránky komiksů (tvořených často s neméně slavným bratrem Janem), které byly obratem zakázány – a dalších stránek a kapitol se tak nikdy nedočkaly.

Nemusíte se však obávat. Výstava i tak doslova překypuje tisíci kreseb, které stojí za zhlédnutí. Udělejte si výlet do historické i soudobé Olomouce – expozice bude v Muzeu moderního umění otevřena až do 18. května 2014. Více informací: i.tvit.cz/ksaudek.             

Autor: Tomáš Vít
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2020 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2020
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .