Jak se kalí v Plzni

Kdybych tam byla bývala šla sama, tak bych byla bývala brzo doma... jenže já to vyzvonila několika mensanům... :-)

Na kovárně

Když jsem se dověděla o dni otevřených dveří malých plzeňských kováren, neváhala jsem a zaškrtla si i těch posledních pár volných hodin v diáři. Podél zdi, která obklopuje areál Škody v Plzni, trávím každý pracovní den poměrně hodně času i kilometrů (přesně je to 28,169 % každé cesty do práce), a podívat se za ni mě lákalo.

Protože jsem se o prohlídce Czech Precision Forge dozvěděla na poslední chvíli, byla jsem notně překvapená, jak rychle se plzeňští mensané dokázali „zmobilizovat“ a vyrazit zkoumat jinak málo přístupné území - takové plzeňské „Hic sunt leones“. (Jeden zvědavý mensan dokázal přijet až z detašované pobočky MS Plzeň; z Příbrami.)

Průzkum terénu jsme začali halou tepelného zpracování. Zde jsem asi poprvé v životě potkala personál, který je placen za to, že celou pracovní dobu kalí(!). Vedoucí provozu se nám poněkud posmutněle svěřil, že po práci už ho ani kalit nebaví.

V hale volného kování nás zaujala neobvyklá, sehraná pracovní dvojice manipulátora výkovku a manipulátora úderů lisu. (Oba vykazovali výrazně manipulativní chování.) Sice špinavý, ale vcelku tichý proces. Zato zápustkové kování silně připomínalo vrátnici do pekla: vložit výkovek, zavřít buchar, ...PRÁSK!!..., spousta jisker, plno čoudu, přihřát výkovek, vložit, zavřít, …PRÁSK!!..., spousta jisker, plno čoudu, a tak pořád dokola, celou směnu. Buchar vytvářející nezapomenutelné efekty mi velikostí i tvarem připomínal čertovské pohádky z dětství.

V tomto bodě oficiálně prohlídka kováren končila, jenomže ne tak pro nás, zvídavé mensany. My pokračovali v prohlídce systémem rozvinuté rojnice ode zdi ke zdi, otočit o 90°, a tak dále. Hlavně vůbec nic nevynechat. Ani píď. V progresivním postupu nás nezastavil ani fakt, že zmizel personál, který byl k dispozici pro všetečné dotazy návštěvníků. A že jsme jich měli opravdu hodně. Když nebyl nikdo zdejší k povídání, poradili jsme si sami. Jeden se ujal přednášky o magnetické defektoskopii, druhý o kapilárním smáčení, třetí ochotně vysvětloval proces soustružení, atd.

Že je něco „divně“, jsme zjistili až v okamžiku, kdy jsme stáli v opuštěné dílně; zjevně údržbářské. Setmělá, tichá, pečlivě uklizená hala nám dávala najevo, že už tam asi nemáme být. Loudavě jsme tedy (2 hodiny po zavíračce) začali hledat východ. Spadl nám ingot ze srdce, že zůstalo odemčeno, a zvesela jsme se odebrali do blízké restaurace kout dál. Teď už jen pikle. Za rok se tam prý vrátíme. Podívat se, zda nám v den otevřených dveří ty dveře raději nezavřou.

Autor: Dagmar Hladíková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2021 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2021
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .