Kulečník (téměř zcela) mistrovský a reakce na něj

V další akci Mensy si účastníci vyzkoušeli základní kurz pool-billiardu. Se svými zkušenostmi se podělil mistr republiky tohoto sportu - Josef Lomský, a zájem byl velký.

Jeden z prosincových víkendů se v seznamu pražských akcí nesl ve znamení kulečníku – člen Mensy Josef Lomský, mistr republiky z let 2006 a 2011, si na nás udělal čas a uvedl nás do tajů tohoto umění. My, povětšině naprostí laici, zvyklí se o kulečníkový stůl příležitostně opírat s nápojem v ruce a sem tam ležérně šťouchnout, jsme byli konfrontováni se špičkou v oboru – některé triky, které nám Josef na stole předváděl, bychom nezaznamenali ani v případě, že by nám je přehrával ze záznamu zpomaleně. Překvapilo nás už to, že Josef na úvod tágo rozmontoval – je složené ze dvou částí, spodku a špice, přičemž cena každé z těchto částí se u profesionálů pohybuje v řádu několika tisíců korun. Je tedy možné, že se nám dosud nedařilo trefit správnou kouli proto, že jsme neměli správné nástroje? Obávám se, že ne. Josef v začátcích trénoval šest až sedm hodin denně po dobu tří let.

O sobotní i o nedělní akci byl velký zájem – v nové herně v nákupním centru Harfa se nás sjelo a nadšeně přihlíželo asi 40. Po úvodní instruktáži o správném držení tága, pravidlech a ukázce triků jsme se již o správné držení tága pokoušeli sami, někteří i úspěšně. Někteří zkoušeli i různé triky, většinou tedy neúspěšně. Bavili jsme se ale výborně všichni.

Děkujeme Katce Zavadilové za uspořádání obou akcí. Reakce Jitky Novákové:

Chtěla bych jen poznamenat, že jsem se dobře pobavila a naučila základním věcem kolem této hry jak teoreticky, tak prakticky a byla to příjemná společenská akce.


Reakce Lukáše Petáka:

Jednalo se ve skutečnosti o první akci Mensy, jíž jsem se kdy zúčastnil, a musím říci, že jsem velmi rád, že jsem si konečně na jednu z akcí udělal čas.

Pokud bych měl nastínit průběh akce ostatním, kteří neměli to štěstí se zúčastnit, vypadalo to následovně: Prvních asi 90 minut kurzu jsme Josefa pečlivě pozorovali a poslouchali jeho výklad týkající se především základů techniky hraní a herních pravidel. Poté jsme se rozešli ke stolům po třech nebo čtyřech lidech a další minimálně hodinu trénovali šťouchy, které nám předtím byly předvedeny. Během tohoto tréninku mezi námi Josef průběžně procházel a opravoval. Pak už jsme nevydrželi a vrhli jsme se s partnery u stolu do hry. Zlatým hřebem našeho večera bylo, když Josef přijal naši gentlemanskou výzvu k poměření sil (my tři proti němu). A nezůstalo jen u jedné hry. K našemu překvapení jsme však nebyli schopni ani jednou společnými silami Josefa porazit. Rád bych mu tedy vzkázal, že se již těšíme na případnou další lekci i herní odvetu.

Na závěr bych rád poděkoval za organizaci a dodal, že doufám v další pokračování kurzu pool-billiardu v budoucnu, jehož se jistě velmi rád zúčastním. Mé velké díky patří také Josefovi za jeho trpělivost a vstřícnost při vysvětlování.


Reakce Jiřího Hýzlera:

Děkuji moc za organizaci billiardového kurzu, byla to moje první účast na akci s Mensou a jsem rád, že jsem se jí mohl zúčastnit, protože jsem si jednak mohl obohatit svoje dosavadní zkušenosti s touto hrou a pod vedením mistra si zahrát svůj první „tahák“ a jednak také trochu poznat členy naší organizace. Bylo to moc fajn, a pokud mně to mé časové možnosti dovolí, rád se zúčastním nějaké další akce pořádané Mensou.

Chtěl bych vyjádřit své díky všem, co se podíleli na organizaci, i mistrovi samotnému, že si na nás udělal čas.

Autor: Zuzana Šimková, Jitka Nováková, Lukáš Peták, Jiří Hýzler
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2021 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2021
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .