Mensovní výlet do Koree

Ve dnech 21.–31. 8. 2015 se uskutečnil devátý zahraniční zájezd pod taktovkou známé cestovatelské dvojky Hanky Kalusové a Tomáše Blumensteina, tentokrát na Dálný východ do Jižní Koreje.

Asijský tygr se opravdu ukázal v celé svojí kráse a přívětivosti. Procestovali jsme téměř celý poloostrov, navštívili město Daejeon s horkými prameny a ochuceným rýžovým vínem. Po historické vesničce a muzeu kaligrafie nám krásu nočního života předvedl největší korejský přístav Busan, kde proběhla nezapomenutelná večeře na rybím trhu. Z Busanu jsme projeli 6,5 km dlouhý most Gwangan (částečně vedený pod vodou) a naskočili na loď, aby nám svou podmanivou krásu odhalil ostrov Botanicus, plný rostlin neuvěřitelných tvarů a barev. Palácový komplex Suwon nás potrápil deštěm, ale razítka vše vykompenzovala. Velmi zajímavá byla exkurze do zajateckého tábora a návštěva komplexu královských hrobek, pro nás velmi netypických.
V půlce zájezdu jsme podnikli dvoudenní výlet na ostrov sopečného původu Jeju, kde se krása přírody (vodopády, pláže, kráter sopky, jeskyně, čajové plantáže) snoubila s historií (skanzen a ukázka umění potápěček Haenyo – nejstarší potápěčce je 84 let!!) i koupáním.Zde si dovolím malé korejské okénko: Korejci neumí plavat, ani během povinné vojenské služby se to neučí. Proto bylo pro plavčíky naprosto konsternující, že se skupinka Evropanů pouští do „divokého“ a „rozbouřeného“ skorooceánu a… Koreo, div se, všichni plavou!!! Korunu tomu nasadil Tomáš Blumenstein, když připlaval k neustále pískajícímu poloutopenému plavčíkovi a nabízel mu pomoc…

Poslední dny jsme trávili v Soulu, který je tepající metropolí protkanou paláci a svatyněmi, neuvěřitelným systémem dopravy a spoustou skvělých pouličních pokrmů. V sobotu proběhla non-official Mensa dinner, kde se sešlo asi třicet mensanů převážně z České republiky, ale i ostatních koutů světa.

Last but not least patří děkovací okénko. Obrovský dík nejen všem účastníkům za hladký průběh a příjemnou společnost, ale hlavně Marušce a Jiyongovi za koordinaci a překladatelskou činnost a nejhlavnější poděkování si zaslouží Tomáš a Hanka za uspořádání tak skvělého zájezdu.


Autor: Alena Kořínková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .