Na kole do Prčic

V sobotu 18. 5. 2013 se naše sedmičlenná skupina cyklistů (Vítek, Jindra, Jitka, Martin, Eva, David a Adam) vydala na 76 kilometrovou trasu z Prahy-Opatova na náměstí do Prčic.
Ráno nás však překvapilo velice špatné počasí. Kvůli silnému dešti jsme se až do poslední chvíle rozhodovali, zda vyrazit nebo vzdát a doufat, že příští rok nám počasí přát bude a vysněnou botičku získáme o rok později. V devět hodin ale déšť polevil a my se rozhodli. Vyrážíme.
Na Opatově jsme se na startu zaregistrovali, dostali pokyny, popis a mapku a vyrazili s ostatními cyklisty na trať. Ta vedla krásnou krajinou Středočeského kraje. Terén byl kopcovitý a vedl převážně po silnici. Počasí se během dopoledne úplně změnilo a všem nám na trasu svítilo sluníčko. Cestou jsme sbírali kontrolní razítka na oficiálních i tajných kontrolních stanovištích. Naše cyklojízda z Prahy do Prčic trvala pět hodin.
Do Prčic na náměstí jsme dorazili přibližně ve tři hodiny. V cílovém stánku jsme dostali to, pro co si tam vlastně každý z nás jel - tradiční botičku a samozřejmě tatranku. Cíl naší mise byl tedy splněn.
Odměnou za takový výkon nám všem byl výborný pozdní oběd v nedalekém Strnadovském mlýně. Přivítali a pohostili nás sami majitelé – Tomáš Kocman a Katka Šírová – bývalí členové Mensy. Prostředí bylo naprosto úžasné. Celý prostor je obklopen velkou zelenou plochou s romanticky se vlnícím potůčkem a výběhem pro domácí zvířátka. Nejvíc jsme obdivovali prasátka. Možná jsme jim i trochu záviděli. Žádné starosti, pohodlíčko, dostatek jídla.
Byli jsme správně unavení a po výborném jídle se nám vůbec nechtělo znovu nasednout na kola a vydat se na zpáteční cestu. Protože ale čas neúprosně běžel, nezbylo nám nic jiného. Vítek s Jindrou si chtěli ještě dát trochu do těla a tak se od nás oddělili a vydali se směrem na Týnec nad Sázavou, což se jim nakonec ještě zvrhlo až na Pikovice. My ostatní jsme se vydali na cestu do Olbramovic.
Cesta se nám ale trochu zkomplikovala a protáhla. Martin dvakrát píchnul duši a prorazil plášť. Musel si tedy zavolat záložní posilu a zbytek cesty se pěkně pohodlně vezl domů autíčkem. A naše, už jen čtyřčlenná, skupina nasadila smrtící tempo a vyrazila na vlak. Zbývalo už jen pár minut do odjezdu vlaku. Už jsme viděli nádraží, už jsme se viděli, jak sedíme ve vlaku a odpočíváme na měkkých sedačkách, a najednou chybička. Netrefili jsme tu správnou odbočku na nádraží. Když jsme našli tu správnou, mohli jsme jen zamávat našemu vláčku. Prostě smůla. Ale co, za hodinku jel další.
Všichni jsme byli z našeho výletu nadšení a doufáme, že se k nám příští rok přidají další. Už teď se těšíme.
Takže za rok na startu!

Autor: Eva Sedláčková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2021 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2021
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .