Né quelque part, insiprace pro všechny

Dokážete si představit, jaké to je, když vám v Alžírsku ukradnou veškeré doklady? My, účastníci akce SIGu Jazyky v rámci návštěvy Festivalu francouzského filmu v Českých Budějovicích, už ano.

Akci pro nás uspořádala doposud neznámá členka místní skupiny Lenka Andrášová. Popravdě mně, jako jazykovému nemehlu, ani tak neimponoval film v jazyce, kterému nerozumím, jako fakt, že v naší skromné místní skupině pořádá akci někdo, koho zatím nikdo nezná. Naše místní skupinka se tímto jejím povedeným kouskem rozrostla o novou členku její vlastní iniciativou a já se na jednu a půl hodiny zaposlouchala do libozvučné francouzštiny i pro nás nezvyklé arabštiny filmu, který byl zábavný i poučný zároveň.

Hrdinou našeho filmu byl mladý student práv Farid, který vyrazil z Francie do Alžírska na přání svého nemocného otce zachránit jeho rodný dům před demolicí. Od samého začátku ho potkávají ale všelijaké nesnáze. Od lehké jazykové bariéry přes neochotu tamních úředníků mu jakkoliv pomoci až po jeho tamního vypečeného bratrance, který mu ukradne veškeré doklady, aby mohl „legálně“ překročit hranice a dostat se do Francie. Jelikož Faridovi tamní policie ani ambasáda nejsou ochotni v jeho složité situaci pomoci, rozhodne se pro strastiplnou ilegální cestu v podpalubí lodi, která skončí jeho uvězněním na imigrační policii, naštěstí už ve Francii, kde ho najde jeho přítelkyně, která po něm pátrá, jelikož se jí několik dní neozval.

Pro všechny nové i neaktivní členy může být tento film a pozvánka na něj inspirujícím příkladem, jak se zapojit do dění Mensy. Nemusíte se hádat s úředníky ani chvíli pobýt zavření v kontejneru na nebezpečný odpad. Stačí sebrat kuráž a vyrazit na některou z pořádaných akcí nebo stejně jako Lenka uspořádat vlastní.

Děkujeme tímto Lence za příjemný večer a těšíme se na další nové členy, které ještě neznáme.

Autor: Pavla Pechová
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2020 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2020
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .