Neslyšící Alenka z Ústí

Každé setkání je něčím výjimečné. Zatím se mi daří nepřerušená šňůra výjezdů na setkání a moc doufám, že ji ani v příštím roce nepřetrhnu, i když je čím dál těžší vyšetřit volný víkend a ideálně pár dní dovolené k tomu.
Pro ty, kdo ještě na takovém setkání nebyli, připomenu, že setkání začíná ve středu (jenže tu jsem bohužel letos prošvihla). Čtvrtek a pátek jsou obvykle nabité exkurzemi – my jsme zvolili výlet na Milešovku a její meteorologickou observatoř. Jeli jsme tam přímo z domova, samozřejmě s menším zpožděním a několikerým blouděním, proto jsme kopec zdolávali trochu jinou cestou a za necelou hodinu místo v propozicích uvedené potřebné hodiny a půl. Takže s vyplazeným jazykem, ale stihli jsme to, a dokonce jsme měli po exkurzi odvoz až na ubytovnu. Odpoledne následoval vědeckotechnický park na univerzitě, taky moc zajímavý – fotografie materiálů z elektronového mikroskopu mě naprosto uchvátily. Páteční dopoledne jsme věnovali výpravě do ZOO a (bohužel) z této exkurze rychle utíkali na průzkum neméně zajímavého zdymadla.
Sobotu jsme měli zpestřenou návštěvou pohotovosti kvůli jednomu najednou oteklému prstu, takže do týmové bojovky jsme se zapojili až okolo oběda. I tak se ale našemu týmu povedlo všechny úkoly splnit.
Na co budu z tohoto setkání vzpomínat nejvíc, jsou asi sobotní večerní ukázky z díla o Alence v podání týmů. Každý tým dostal malý úryvek z knížky o Alence v říši divů (téma setkání), čas na jeho ztvárnění a 5 minut na předvedení. Ukázky šly v pořadí dle příběhu, vesměs byly nabité humorem v nejvyšší možné míře, ale naprosto geniální nápad měl tým Q. Jejich část ukázky totiž byla tlumočena do znakové řeči. Pro lepší porozumění pro jistotu tým využil dokonce dvou tlumočnic. Kdo neviděl, neuvěří. Smál se zkrátka celý sál.
Další hodně zajímavou věcí na setkání byl koutek virtuální reality. Kdo si zarezervoval termín, mohl si vyzkoušet uniknout z místnosti, zalétat si nebo zkrátka zapařit na nějaké z dalších nabízených aplikací. Stačilo nasadit si speciální brýle.
Poslední týmová soutěž asi přecenila naše schopnosti. Vyluštit správně vpisované výrazy a umístit je na správné místo v křížovce byl i pro zkušeného luštitele náročný úkol, ale s postupným získáváním nápověd se to většině týmů povedlo.
Celkově jsme tedy stihli několik exkurzí, mnoho partií Patchworku, velmi divoké fríské dámy, Toguz kumalaku a dalších her, povídání, soutěže, tvoření koláže i divadlo. Díky Ivě a všem organizátorům i všem účastníkům za super atmosféru a těšíme se na JMS18.
Autor: Hana Kotinová
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 1/2023 (únor) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 1/2023
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .