Podzimní celostátní setkání v Berouně

Je středa odpoledne a naše rodina poprvé vyráží na mensovní akci. Jaké to bude? Nikoho neznáme, ale pubertální dcera pobrala nějaké body IQ a je tedy členkou.
Už úvodní seznamovací hra nám ukazuje, že nejsme jediní nováčci, což nás dost uklidňuje. Organizátoři jsou moc milí a ve čtvrtek se pouštíme do akcí pro nás připravených. Stíháme Koněpruské jeskyně i výbornou odpolední rodinnou šifrovací hru na hradech Točník a Žebrák, kterou dokonce úspěšně zvládneme. Že bychom sem patřili? Večerní přednáška dr. Grygara nás spíš utvrzuje o opaku. Byla sice prezentována srozumitelně i pro laiky, ale představa nekonečnosti vesmíru s miliony hvězd a neznámých hmot je fakt nad naše chápání.

V pátek po prohlídce štol v lomu Amerika letíme na Karlštejn. Snad nikomu nebude vadit, že jsme trochu jako prasata. V kapli sv. Kříže máme oči upřené k obrazům, je dobré dostat se na chvíli do „nebe“. Na špinavé nohy nám nikdo nekouká. Večer s výkladem a ochutnávkou medoviny si moc užijeme. Dcera je také spokojená, našla spoluhráče Dominionu, spát jdeme všichni pozdě.

Sobota je ve znamení bojovky, její předzvěst proběhla předchozí večer v knihovně, kde to vypadalo, že v blikajícím světle nedáme dohromady zhola nic. Obavy ztrácíme po úspěšném vyřešení první zastávky. Tým je sestavený ze super lidí v čele se zkušeným Pavlem, nikam se neženeme, řešíme vše dohromady, radíme se. Chceme si to užít a díky Pavlovi, který bezpečně zná Morseovu abecedu a má encyklopedické znalosti, máme pocit, že se nám bojovka daří. Slunečné počasí a příjemná cesta jen podtrhují dobrou náladu.

Neděle přináší vyhlášení výsledků, aukci a dárky pro výherce. Něco ukořistí i naše rodina, děti mají radost, s tím jsme fakt nepočítali.

Na zpáteční cestě se nemůžeme dohodnout, co vlastně bylo z celého víkendu nejlepší. Pro mě asi výlety, pro syna přednášky (z bitcoinů byl zcela nadšený), pro dceru společenské hry.

Za mě ohromný respekt organizátorům, vůbec nedovedu domyslet, kolik času, schůzek, nočních hodin to určitě stálo celý tým, abychom si my ostatní jen užívali akci. Velký dík.

Foto: Pavel Terber

Autor: Petra Jelínková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 5/2022 (říjen) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 5/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .