Podzimní celostátní setkání v Čeladné ve znamení perfektní organizace

Skončilo podzimní celostátní setkání v Čeladné a bylo jedním slovem super! Část organizačního týmu se minulý rok v létě zapojila do organizace mezinárodního setkání v Praze, kterého se zúčastnilo 450 mensanů, a podzimní setkání české Mensy pojali také ve skvělém organizačním garde. Všechno šlapalo jako hodinky. Organizátoři zajistili tolik exkurzí, návštěv zajímavých míst v okolí, her a soutěží, že jediným způsobem, jak všechno stihnout, bylo rozkrájet se.

Mnozí z nás využili volné středy a přijeli již v úterý večer, ve středu se pak uskutečnil historicky první den mensovních dobrovolníků, kde jsme v jednotlivých blocích diskutovali na mensovní témata, např. nadané děti, Logická olympiáda, místní a zájmové skupiny, časopis, vítání nových členů a další. Někteří z nás pak vyslechli přednášku prof. Viléma Nováka o fuzzy logice, jiní ani na dohled ani na dostřel zakládali SIG nepřátel matematiky. :-) Odpoledne následovalo Scrabble s překvapením, které se do poslední chvíle povedlo utajit, a bylo fakt parádní – Scrabble a jiné písmenkové hry si s námi přijel zahrát a naučit nás Jaromír Nohavica, který aktivně působí v České asociaci Scrabble! Když vyskládal na tabuli zvukomalebné slovo „nenakapalo“ a neobvyklé „nerudé“, „trudnem“, konečně jsem zjistila, kde bere inspiraci pro nádherné texty svých písní. Až do konce návštěvy jsme čekali, jestli Jaromír Nohavica zazpívá, ale má koncertní přestávku, takže se nám toto přání nesplnilo. I tak jsme byli moc vděčni organizátorům, že nám setkání s Jarkem Nohavicou umožnili (nápad i realizace byla Hanky Studenské).

Přednáška prof. Viléma Nováka o fuzzy logiceVečer jsme ještě dostali první lekci ostravštiny od Ladi Adamce.

Ve čtvrtek jsme se rozprchli na exkurze – hrad Hukvaldy, elektrárna Třebovice, Dolní oblast Vítkovic a černouhelné doly, Tatra Kopřivnice, halda Ema v Ostravě, šikmý kostel v Karviné, Lašská naučná stezka se Štramberskou trúbou ... Myslíte, že se to dá stihnout v jeden den? Dá! Organizátoři předem upozornili, které akce navazují a které se časově vylučují, a vydali přesné instrukce k přesunům, takže se neztratil vůbec nikdo!

V pátek jsme v rychlém sledu pokračovali – exkurze do Hyundai v Nošovicích, přehrada Morávka, pivovar Radegast, včelařské muzeum v Chlebovicích ... A stejně jako večer předtím jsme svoje síly změřili v individuálních soutěžích.

Exkurze uvnitř přehrady MorávkaV sobotu jsme zvládli bojovku a týmové soutěže, abychom v neděli zjistili, jak se kterému družstvu dařilo, a ti nejšikovnější se těšili z hezkých cen. Všichni jsme se bavili módní přehlídkou mensovních triček a vystoupením šermířů.

A kdo pro nás skvěle připravené setkání pořádal? Mensanky a mensané, kteří se setkávají v ostravské místní skupině, jmenovitě Hanka Studenská, Hanka Kalusová, Česťa Kalus, Petr Vantuch, Renáta Zelinová a Laďa Adamec. Poprosily jsme tedy Hanku Kalusovou a Hanku Studenskou, aby nám prozradily něco ze zákulisí příprav celomensovního setkání a poradily i dalším organizátorům obdobných akcí.


Organizátoři, zleva: Renáta Zelinová, Hanka Kalusová s Tomáškem, Petr Vantuch, Hanka Studenská, Laďa Adamec a Čestmír KalusA: Kdy jste začali setkání připravovat?

Hanka Kalusová: Před rokem, když jsme se dozvěděli, že ho budeme pořádat. Začali jsme sháněním ubytování, které jsme vybrali jednoznačně v Palkovických Hůrkách. Tam to bylo báječné, ale nakonec nám pobyt odřekli.

Hanka Studenská: První myšlenku jsem měla v hlavě ještě před tím, než jsme začali setkání připravovat, ještě před tím, než se hlasovalo. A původně jsme chtěli jaro 2011. Když jsme ho nevyhráli, myšlenky jsem si posunula, a když už jsme věděli, že budeme pořádat, došlo ke konkrétní realizaci nápadů.

A: Proč padla volba zrovna na Čeladnou?

Hanka Kalusová: Čeladná je náhradní lokalita, ale na druhé straně v republice mnohem známější, a tak jsme se nesetkali s otázkou: „Kde to setkání, proboha, bude?“ Je to tady dobře dostupné místo v horách a je blízko zajímavostem na exkurze.

Hanka Studenská: Chtěli jsme Moravskoslezský kraj a Beskydy ukázat lidem, že Moravskoslezský kraj je nejkrásnější místo na světě!

A:To se vám určitě povedlo! Co bylo na organizaci setkání nejtěžší?

Hanka Kalusová: Nic nebylo těžké, ale všechno vyžadovalo hodně času, kterého se nedostává.

Hanka Studenská: Všechno chtělo spoustu času. Všechno se dá, ale vázne to na tom, že den má 24 hodin, hodně z toho strávíš v práci a chviličku chceš spát.

A: Který z bodů programu bylo nejnáročnější zajistit?

Hanka Studenská: Návštěvu Jaromíra Nohavici – to jsem si vymyslela ve chvíli, kdy jsem se rozhodla pořádat setkání tady – a chtěli jsme zrovna jeho. Byla jsem sama zvědavá, jestli to vyjde, anebo nevyjde, byla to sázka do loterie – a jsem moc ráda, že to vyšlo!

A: My jsme také moc rádi! :-) Jak jste v organizačním týmu všechno stíhali, jak jste si rozdělili práci?

Hanka Kalusová: Hanka rozdělila a my jsme dělali. :) V programu jsme se míchali všichni ve všem. Jediné, do čeho jsme se nemíchali, byla bojovka a ostravština, které kompletně připravil Laďa.

Hanka Studenská: Veškeré finance jsem přenechala Hance Kalusové, bojovku Laďovi Adamcovi a o zbytek jsme se rozdělili, každý dělal část každé věci.

A: Kde jste brali inspiraci?

Hanka Kalusová: Inspirace bylo hodně, protože v Moravskoslezském kraji nebylo setkání spoustu let. Potřebovali bychom uspořádat ještě asi tři setkání, abychom mohli všechny nápady realizovat.

A: Jak se dá skloubit příprava celostátního setkání, Logické olympiády a práce sekretářky se starostí o miminko?

Hanka Kalusová: Na to je jednoznačná odpověď: těžce. Chce to hodně pomocníků – tatínek, babičky, dědečkové. Pracuji hodně přes noc, abych na to měla klid.

A: Co je podle vašeho mínění největším benefitem mensovních setkání?

Hanka Studenská: Minidovolená v příjemném prostředí s milými lidmi.

Hanka Kalusová: A se zajímavým programem.

A: Co byste poradili organizátorům dalších setkání, máte pro ně nějaký vzkaz anebo doporučení?

Hanka Kalusová: Začít připravovat včas, už teď!

Hanka Studenská: Udělat si časový harmonogram, který se dá zvládat. Pokud se to časově rozeběhne „do pryč“, už se to nikdy neslepí. Zadat rovnou každý úkol, kdo ho udělá, pokud se jenom vyjmenuje, co všechno by se dalo, a neřekne se, kdo to udělá, tak to neudělá nikdo.

A: Co byste chtěli vzkázat účastníkům setkání?

Hanka Studenská: Děkujeme za milou atmosféru a za to, že byli účastníci dochvilní, čímž nám to výrazně usnadnili. Nám i sobě. :-)

Hanka Kalusová: Za toto setkání bychom mohli účastníky pochválit a na to příští je pozvat?

A: Ano, to určitě uděláme, připravily jsme i rozhovor s Martou Heřmanovou, jednou z pořadatelek jarního setkání 2012.

Děkujeme vám za rozhovor a mockrát děkujeme za uspořádání setkání, které jsme si všichni krásně užili.

Autor: Zuzana Šimková, Jiřina Vlková
Sdílet

Komentáře

Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2022 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2022
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .