Pojídači motorů

Potlačuje vysoké IQ pud sebezáchovy?

Že vysoké IQ může mít souvislost se sníženým pudem sebezáchovy, zjistili organizátoři nedávného setkání v Železné Rudě, kde proběhl průzkum na sedmdesáti třech osobách s IQ vyšším než 130. Tomuto vzorku populace byl rozdán dotazník zkoumající jejich intuitivní jednání ohledně případné konzumace neznámých vzorků. Dotazovaným byly promítány fotografie rozličných potravin či předmětů ke konzumaci zcela nevhodných. Úkolem účastníků tohoto průzkumu bylo uvést, zda by byli ochotni promítaný vzorek dobrovolně pozřít, či nikoli. Mezi vzorky byly jak běžné, všeobecně známé potraviny, tak i neobvyklé předměty jako abstraktní obraz nebo dokonce fotografie kožních nemocí jako spalniček nebo mnohočetného myelomu.


Průzkum přinesl zcela neočekávané zjištění, že například téměř jedna čtvrtina respondentů by byla ochotna v případě potřeby pozřít letecký proudový motor, ale raději by se vyhnula konzumaci gumových medvídků (byť bez umělých barviv a konzervantů). Zajímavou skutečností se ukázala i potřeba zúčastněných mensanů jejich dobrovolné otravy antraxem, který by povečeřelo celých 32 % dotázaných. Naopak jako potravinu ke konzumaci zcela nevhodnou uvedlo přes 60 % respondentů sušenou hrušku nebo borůvkový koktejl (41 %). Z běžných potravin byla největší důvěra projevena pouze červené cibuli, ale jen v padesáti devíti případech. Zároveň ale 39 dotázaných osob uvedlo, že by bylo ochotno pozřít kožní nádor, 15 dotázaných si dokáže představit konzumaci abstraktního obrazu, naproti tomu téměř 75 % respondentů by nikdy nevypilo kefírové mléko. 

                                                                     

Jako opravdový znalec se ukázal představitel SIGu Gurmán, Tomáš Kubeš, který si připravil menu v podobě gumového medvěda na cibulce s červeným zelím, kváskovým chlebem a světlým pivem. Zdá se tedy, že uvědomělým přístupem a správným tréninkem lze intuitivní rozhodování pozitivně ovlivnit.

Nakonec bych ráda poděkovala všem organizátorům za úžasné setkání.

Autor: Dagmar Hladíková
Sdílet
Hledání
Členské příspěvky
Informace o tom jak zaplatit členské příspěvky naleznete na webu Mensy.
Stažení časopisu
Časopis Mensa 2/2020 (duben) si můžete stáhnout ve formátu PDF:
Titulní strana časopisu Mensa 2/2020
Inzerujte s Mensou
Informace o možnostech inzerce v médiích Mensy ČR naleznete na stránce inzerce v papírovém časopise.
Hledáme
"Historiky"
Mensa má na našem území bohatou historii, avšak jen její malá část je přehledně zmapována. Hledáme pomocníky, kteří by chtěli projít několik starších časopisů, vybrat z nich relevantní informace a upravit je do přehledné podoby.

Programátora
Šikovného programátora, který by byl ochoten věnovat část svého času a doprogramovat nám sekci Kariéra na intranetu Mensy.

Práce v redakci je dobrovolná a nemůžeme Vám za ni slíbit hmotný honorář. Nabízíme Vám však možnost dělat zajímavé věci s lidmi, se kterými je radost pracovat. Se zájmem se, prosím, obracejte na .
Inteligence
Inteligence a její měření
Co je to inteligence, jak se člení a jak ji můžeme změřit, co to znamená IQ?

Popis různých stupnic IQ
Na světě se používají různé stupnice IQ, vysvětlujeme jejich podstatu a vztahy mezi nimi

Historie měření inteligence
Podrobně vysvětlujeme jak se vyvíjely způsoby a metody měření inteligence

Jsme chytřejší než naši předkové?
Rozebíráme Flynnův efekt a změnu průměrné inteligence v populaci během 20. století

Kreativní génius nebo psychotik?
Hranice mezi geniálním a psychotickým jedincem je často velmi úzká, vysvětlujeme, proč tomu tak je a zda spolu tyto vlastnosti souvisí

Chcete znát své IQ?
Přihlaste se na testování IQ pořádané společností Mensa, které na rozdíl od mnoha pochybných testů na internetu probíhá prostřednictvím mezinárodně uznávaného a standardizovaného testu.
Mensa v médiích
Našli jste nějaký článek o Mense? Prosím, pošlete odkaz na adresu .
Napište nám
Rádi píšete a chcete uveřejnit článek v časopise nebo na webu Mensy? Chtěli byste Mense pomoci jinak? Potom určitě napište na .
Testování inteligence
Informace a přihlášku na oficiální testování inteligence naleznete na http://testovani.mensa.cz/. Testování můžete také někomu darovat formou dárkové poukázky.
Tištěný časopis
Časopis Mensa může odebírat kdokoliv (i nečlen) na území ČR za 150 Kč ročně. Se zájmem o předplatné se, prosím, obracejte na sekretářku: .